| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut,peste 4 zile trebuie sa trec rezonanta magnetica la cap,am o frica oarecare, as vrea sa va intreb sunt mari zgomotele de acolo? Este intuneric? Va rog cine stie, ajutati-ma! Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Da, se aude un zgomot destul de tare, nu este intuneric, te pui pe bancheta intinsa cu fata in sus, aia te baga in interior, e un tub dar nu e mare chestie, si stai acolo un 20 minute si e aude asa:

https://www.youtube.com/watch?v=DOjALmwaJ1Q

Asculta acolo, asta auzi cat esti in el, si auzi destul de tare, dar nu e problema. poate iti dau si casti contra sunetului, dar nu stiu exact. Dupa ce urmaresti ceva din clipul de mai sus, o sa fi complet lamurita cum este.

De pe la 0, 45 pana pe la 3 ca minute, e funny cum se aude.

Vizioneaza asta sa vezi cum te baga acolo, se vede ceva lumina in interior.

https://www.youtube.com/watch?v=Gj_T7Ruh10A

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Dar fizic se simte ceva? dureri? eu am probleme si cu timpanul

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu se simte nimic fizic, de timpan am zis in celalalt mesaj ce si cum. Exista si RMN-uri open space adica fara intrat in ala, dar sunt mai putin precise. Deci va fi f okey, sa ne spui rezultatul, bine, eu il stiu deja, dar zic doar.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Spune i asta medicului ca aici nu stim, el este medic si îi spui lui toate problemele pe care tu le ai, si atunci vede el ce i ti va recomanda sa faci, poate au alte aparate performante care nu fac zgomot. Sănătate multă.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Imi amorteste fata, ma tem sa nu ma agraveze acest camp magnetic sad

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Tot inca iti amorteste?! Nici acu nu a trecut? Nu agraveaza nimic acest camp magnetic. O sa vedem ce iese, daca nu a trecut aia cu amortitul, nu este in ordine, asta am zis si acum o sapt parca, ca daca nu trece, nu e bine.

Daca este ceva, va iesi la rmn, dar nu iese nimic rau.

Daca nu iese nimic, atunci e pe baza psihica, adica ai o anxietate mascata care da somatizari, adica simulare de probleme boli fizice, dar de fapt nu ai nimic, asa ca ai 1-0, anxietatea aia se trateaza usor, deci nu ar fi problema. Mai rau era daca amorteala era data de probleme reale fizice din creier.

35 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu nu mi-as face problema din cauza zgomotolui ci mi-as face probleme doar sa nu iasa Doamne fereste vreun rezultat nasol, in rest fii tare si suporta ca nu dureaza o vesnicie. Sanatate multa iti doresc!

| Andreeaioan115 explică (pentru Simpatic):

Nu ma speria sad

| Simpatic a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu am vrut sa te sperii, am si zis doamne fereste! Si eu trebuie sa fac RMN in perioada imediat urmatoare, doar ca eu il aman din lene, nu imi este teama, asa ca nici tie nu ar trebui sa isi fie!

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Pai aia se subintelegea ca poate iesi bine sau nu, si ca e rau daca iese nasol, ea se refera doar la procedura numita RMN, dar nu ii va fi teama, ca si ceilalti si eu cred ca am lamurit-o destul de bine.

| romeo78 a răspuns:

Am făcut RMN. Da, zgomote puternice sunt doar în momentul în care aparatul lucrează. Timpul de lucru este împărțit în mai multe etape de la 1 minut la 10-15 minute în funcție de complexitate.
De asemenea, nu este întuneric.
De asemenea, se fac pauze la cererea clientului.
Dar, sfatul meu este să vă adunați, să nu vă fie frică, ca să meargă repede cu RMN-ul.
Sănătate!

| Andreeaioan115 explică (pentru romeo78):

Dar eu am probleme cu timpanul, ma doare la zgomote puternice, poate sa mi se intample ceva grav?

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Pai sta in tubul ala cand RMN lucreaza, lucreaza tot timpul cat sta acolo, deci se aud mereu zgomotele alea chiar daca cu pauze, mai scurte mai lungi, de aia i-am dat sa si auda si sa vada, ca sa-i fie mult mai clar totul.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu se intampla, spune acolo sa-ti dea casti de protectie, zgomotul nu vine direct in directia urechii, este cumva de fond. Si oricum e, o sa-ti dea in mana sa ai un buton, daca e ceva, apesi pe el si se intrerupe treaba, daca cumva iti e nasol la zgomot acolo, ca nu ar avea casti.

Daca faceai Tomografie, la aia nu se aude nimic si dura 5 minute, dar e mai bine RMN ca nu iradiaza, si vede chestii mici la o adica, mai mici ca tomografie, oricum o sa-ti iasa bine!

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu ai de ce sa-ti fie frica!
Vei fii introdusa intr-un tub si vei fii rugata sa nu te misti deloc, pe tot parcursul examinarii.
Da, se aud zgmote de diverse tonalitati si frecvente, care bat in capul tau, dar nu ti se intampla nimic, sunt doar zgomote!
Stai calma si respira normal, ca totul trece cu cea mai mare usurinta.

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Dar trebuie sa ma dezbrac? ma tem si de rezultat. Dar corpul simte ceva? gen o vibratie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu te dezbraca de tot, doar sumar si te vor acoperi cu o patura.
Atentie, nu trebuoe sa ai nimic pe tine cu metale!
Blugii daca au capse sau chiloetii adica au fundite metalice, clame de par, inele, lantisoare, curele, tot ce este metalic nu are voie in acel aparat.
Corpul nu simte nimic! Vei avea o casca pe cap, si niste casti la urechi. Zgmomotele vin doar in casca si se opresc. Pornesc de mai multe ori, dar fara sa ti se intample nimic rau, sau dureros. Sunt doar niste zgomote ca si cum ai asculta muzica, la volum foarte mare.

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Pai eu atunci cand ascult muzica imi amorteste fata sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu-i nici o problema, de data aasta va trebuii sa te sacrifici un pic, ca vor sa vada ce se intampla in cutia ta craniana si cum raspunde creierul la zgomot pe diverse tonalitati si frecvente.
Se fac multe fotografii ale creierului, in momentul cand apar acele zgomote, de aceea nu trebuie a te misti DELOC.

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Crede ma, imi cunosc corpul, voi iesi de acolo toata amortita in special fata sad

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Am fost la un medic neurolog si mi-a zis ca nu este necesar sa trec RSM.Nu stiu ce sa zic, imi fac griji pentru creier, dar stiu ca voi iesi amortita si asta ma sperie cel mai mult...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu vei iesii amortita deloc! Chiar nu ti se intampla nimic!
Nu trebuie sa-ti induci frica, pentru ca nu ti se intampla nimic rau!
Am facut RMN la cap, de mai multe ori si iti garantez eu, ca nu ai de ce sa te temi.

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Chiar acum am ascultat sunetul de la RMN si imi amorteste mana si fata, organismul meu este ciudatsad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu-i nimic, va fi un exercitiu de 20-30 minute si atat. Chiar merita sa te sacrifici pentru jumatate de ora, ca sa afle medicul neurolog ce se intampla in creierul tau.
Mai este posibil ca tu singura sa te autosugestionezi ca-ti amorteste ceva, cand in realitate, nu ti se intampla nimic.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Corect ce zici, i-am dat link sa auda si zgomotele ca sa le stie dinainte. E normal sa fie putin panicata, ca nu stie despre ce e vorba.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Zgomotul ala nu este ca sa vada cum raspunde creierul la zgomot, este ca asa functioneaza aparatul, ele sunt inutile de fapt, deci face parte din functionarea lui.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

E clar, tu ai pe fond psihic probleme, nu fizic, deci RMN ala va fi foarte bun asa cum am spus, deci deja tu te-ai speriat de sunet, deja ai o teama ascunsa, si a amortit mana si fata, nu e ciudat deloc organismul tau, ai o problema care se va rezolva, e normal sa se comporte asa acum. Observ la tine o teama generala, putin tipic anxietatii pe care ai avea-o. Dar daca o ai, e okey, se rezolva mult mai simplu decat daca era o cauza nasoala fizic in creier defect.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Si eu cred la fel, ca nu-i nimic neurologic cu creierul fetei, ci induse de ea, practic ar putea fi vorba de o paranoia (o problema psihica), fiindca a depasit stadiul de anxietate, deja crede cu convingere, ca fiece zgomot ii amorteste fata, capul, buzele samd.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, nu e indusa de ea, ca ea nu stie, este indusa de anxietate, ea anxietatea "stie" ff bine sa ne fenteze pe fata, asa imi facea si mie si asa face la multi. Ca dovada ca si daca stii, e tot una, tot asa se intampla, trebuie tratata anxietatea sa moara cum s-ar spune, si apoi nu mai are cine sa faca jocurile astea, asta este tot. E normal sa nu stie, nici eu nu stiam la inceput ce se intampla.

Prin 2006 cu ochiu stang nu mai vedeam ca lumea clar, doamne...m-am dus la zeci de medici, nu exagerez, nuuu vedeam clar! Ma jena. Am comandat cred ca 15 combinatii de lentile sa le iau acasa, sa le am, sa le testez, au ramas saracii masca. Dar de unde, era anxietatea care fin se agrava si eu nu ma prindeam, dupa ce am rezolvat-o, am vazut bine cu aceiasi dioptrie cu care atunci nu vedeam, deci stiu si din studiu dar si din traite si nu doar de mine, si cand ambele spun acelasi lucru, asa este acel lucru clar. Mie imi ziceau toti medicii ca nu am nimic, si ca trebuie sa vad bine, si chiar unu mi-a zis sa ma duc la psihiatru sau psiholog, dar eu nu vedeam legatura cu ochii.
Deci, nu...pana nu scapi de anxietate tratand-o, te rupe orice ai face, bun, sa zicem ca stiai de unde e, tot nu vedeai bine si te deranja, chiar daca evitai sarada cu medicii, deci tot trebuia sa o tratezi, dar sigur macar nu te mai speriai.

Sti cum face? E ca cineva care-ti stie tot, si se foloseste de alea sa te faca, nici un dusman din afara nu poate face asa, ca nu-ti cunoaste gandurile, temerile si tot ce gandesti. Adica este afectata o parte a mintii tale de o defectiune cum ar veni, si aia foloseste zona aia impotriva ta. Stie cum ar veni, ai sa vezi ca-ti face si te pune fata in fata exact cu temerile tale.

La ea cand ii amorteste fata, deja apar niste frici pe care ea nu le constientizeaza, si nu avea inainte, deci a mai avansat subtil anxietatea din fundal, ca la aceiasi factor nu avea! Tu crezi ca a chemat salvarea degeaba? Ceva a simtit nasol, nu stie ea sa descrie doar, a zis "mi se pare ca injectia era pentru somn", dar era pentru calmare, intrase in agitatie, teama, ceva de genul. I-a facut o benzodiazepina poate gen diazepam injectabil. Iar ala nu are nici o treaba, dupa 1-2 zile trece efectul, desi iese total din corp dupa peste 7 zile.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Anxietatea este al doilea- stagiu al bolii, dar fata deja l-a depasit, acum cred ca-i deja la paranoia, unde doar isi inchipuie ceva si deja simte.
Ma rog, nu simte pe real, ci doar in capusorul ei, dar senzatia este deja atat de putrenica, ca-i convinsa ca are fata amortita.
Paranoicii ajung in stadiul asta, sa nu mai poate face diferenta dintre realitate si frica indusa.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, are anxietate toata ziua dar mascata ca inca nu se manifesta si altfel, eu daca imi inchipui ceva nu simt chestia aia, si mai nimeni nu poate, ea nu isi inchipuie, cum apare un caz, se intampla fara sa stie de dinainte. Simte pe real, dar nu are nimic fizic, este declansat simptomul ca si cum ar avea ceva fizic, motivul normal al simptomului nu e pe real.
Adica sa zicem ca te doare inima desi nu ai nimic la inima, de durut te doare pe bune, ca si daca motivul e ral sau nu, senzatia de durere e in capusor, acolo se formeaza de fapt senzatia de durere chiar daca e proiectata unde o fi.

N-are treaba ea cu paranoia desi da, acolo pot apare halucinatii, gandire aiurea, deci poate fi cum zici, ea cognitiv nu are nimic, are pur si simplu simptome a unei afectiuni fizice ireale la ea. Sunt doua afectiuni unde poate aparea simptomul ei, dar ea nu le are.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Este clar si o doza de ipohondrie!

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Exact, pai din anxietate provine, am avut si eu "aaoleu, am aia, aooleu am aia, daca o sa am problema cu stomacul, daca.", noroc ca eu am jurnal zilnic din 2007 si citesc cum eram si cum gandeam atunci, era jale.

| minrest a răspuns:

Nu are de ca sa iti fie frica, este o simpla investigatie neinvaziva, fara efecte secundare.

| J0B0MAT a răspuns:

Îți poate face o mică anestezie dacă nu suporți. Ai putea cere asta... Saaau te crizezi si faci circ precum ultimul nebun și nu vor avea de ales decât să îți facă.

| Swae a răspuns:

Se aud zgomote, sunt suportabile(pentru mine au fost)
Depinde de aparatul in care esti bagata.
Mi s-a intamplat sa ma simt ametita dupa si cam atat. Iti trece dupa ce te odihnesti.