| DavidMici a întrebat:

Salut pnetru un inceput ma numesc david, am 14 ani si am putina burta si nu stiu cum as putea scapa de ea, am 1, 64 si 54kg, stiu ca sunt foarte bine cum sunt, dar problema mea este ca am putina burta, alerg in fiecare zii 12-15 ture pe langa un teren de fotbal a 80-90m + ca m-ai joc si fotbal la un rimt mediu. Dimineata mananc niste cereale Cinis Minis, fructe intre mese si mai mananc seara ce gasesc ( facut in casa, de exemplu, mancare de cartofi, ciorba, orice mancaruri.) nu mananc la pranz pentru ca eu sunt deja pe afara si nu prea ma duc in casa. Ceva solutii ce as putea face sau la ce mancaruri sa renunt?

P.S:Mananc in fiecare zii cate 2 mere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dogslover a răspuns:

In primul rand ar trebui sa manaci neaparat la pranz si sa nu mai manaci seara dupa ora 7. Iar seara, in loc de cina sau daca ti-e foame, ar trebui sa iti iei de rontait o leguma sau un fruct, ca sa alungi foamea pana dimineata. Dimineata, ar fi bine sa nu mai manaci cereale gen Cinis Minis sau Nesquik, etc, si ceva natural cum ar Musli (fulgi de ovaz cu fructe confiate) care sunt foarte bune, te asigur. Apoi, ar fi bine ca in fiecare zi sa iti antrenezi abdomenul (burta) cu exercitii pe care de exemplu le gasesti pe net, si sa faci multe abdomene (stai intins pe spate si incerci sa te ridici in fund de la jumatate cu mainile pe ceafa).
Si e bine sa nu mananci numai mere, si ci alte fructe: portocale, grapefruit(mai ales asta), kiwi, banane etc si legume. [e bine ca majoritatea meselor sa fie alcatuite din legume sau fructe - am vazut ca ai spus ca mananci ciorba, care e foarte buna] si sa nu fie prajeli. Iar daca mananci dulciuri, e bine sa fie facute in casa, sa nu fie luate de la magazin.

Iar daca nu iti faci griji si continui sa inveti bine, sa intri in activitati extra-scolare [excursii, munci in folosul comunitatii -dar cu ajutor specializat- si tabere de sport sau arte, depinde ce iti place] si ai o viata activa sigur vei arata asa cum iti doresti. (mai ales ca ge vei inalta si cel mai probabil, burta va disparea daca faci asa cum ti-am spus).winking big grin

2 răspunsuri:
| Kr5 a răspuns:

Abdomene multe incearca sa mananci si la pranz si nu manca dupa ora 18 in rest nu ai ce sa faci sa ti un regim de la varsta ta nu e bine deloc deci baga abdomene si flotari

| lukario99 a răspuns:

Eu propun sa incerci sa mananci dimineata cateva fructe la pranz sa mananaci paste spaghetti sau alte mancaruri italienesti iar seara eu zic sa mananci orice dar sa nu fie gras eu am slabit....plss fundita