| InVPent a întrebat:

Salut.
Sunt baiat, am 18 si a inceput de vreo 2-3 saptamani aproximativ, sa imi cada destul de mult par. Se observa ca mi s-a rarit parul. Lungimea depaseste umerii, dar nu ajunge pana la piept. Tatal nu a chelit, de bunic nu stiu daca a chelit de tanar

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Mergi la medicul de familie pentru a-ti da un set de analize, posibil sa fie o problema hormonala. Schimba-ti samponul cu unul mai bun https://farmaciasilva.ro/......300ml.html si daca folosesti gelul de par, renunta la el. Sunt destui factori care cauzeaza caderea parului, nu-i musai sa fie ceva genetic, ci sa fie o problema pe interior si bineinteles si alimentatia conteaza foarte mult.

| InVPent explică (pentru MihaelaDart):

Nu am folosit niciodata gel sau fixativ. Se poate sa fie alimentatia. Nu e nici regulata, nici prea bogata.
Ceva recomandari?

| MihaelaDart a răspuns (pentru InVPent):

O alimentatie sanatoasa este sa consumi mai multe cruditati, fara prajeli, fara grasimi. Poti sa alegi varianta de low-carb, nu e musai sa tii o dieta, ci sanatos sa mananci. Low-carb este o alimentatie cu putini carbohidrati, desi ajuta pentru mai multe probleme de sanatate. Uleiul de masline daca iti faci masti o data pe luna ii dai o portie de vitamine parului. Aplica de la radacina pana la varfuri si stai mai mult de 30 de minute, apoi te speli cu un sampon tratament impotriva caderiii parului.
Daca nu ai folosit un gel, asta nu inseamna sa nu mergi la un medic sa iti recomande un tratament cu care sa te avantajeze, dupa un set de analize pe care le vei face inainte.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tunde-te, scurteaza-l! Inseamna ca nu-i dai destula hrana, ca sa-l poate mentine atat de lung.

| anonimaalee29 a răspuns:

Solutia? Tunde-te cu aparatul! Esti baiat nu trebuie sa ai pletele pana la umeri! Acum sa sara haterii. happy

| InVPent explică (pentru anonimaalee29):

Merci de raspuns, dar daca voiam sa ma tund, nu mai intrebam cum il fac sa nu mai cada.

| Bastanul2018 a răspuns:

Recomandat ar fi sa mergi la medic