| bihepi a întrebat:

Sunt din Arad si am o frica ingrozitoare de dentisti, ultima data când am fost era acum cativa ani, mi-a fost scoasa o masea si a fost cam dureros, de atunci moooor de frica. Imi puteti recomanda un dentist bun in Arad?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Eu nu cunosc ca nu sunt de pe acolo. Cred ca sunt putini useri din Arad. Poate auzi pe la colegi. Oricum, sa nu te mai duci unde ai fost data trecuta. Unii medici au mana mai buna si lucreaza mai cu grija; altii se cred pe santier la demolari. Santieristi cred ca si sunt.

| bihepi explică (pentru anonimg):

Mulțumesc pentru sfat!

| anonimg a răspuns (pentru bihepi):

Cu placere. Mai astepaa raspunsuri; poate cineva se nimereste sa-ti aduca o veste buna. happy

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sti ca de mina unui dentist nu se moare, ar de panica poti muri pe bune? happy De regula, in marile dezastre (accidente, cutremure, etc), panica omoara mai multi oameni decat dezastrul in sine.
Nu ai de ce sa iti fie frica, doar pentru ca te doare... Exista dureri mai mari in viata decat cea de la scoaterea unei masele.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai avea cum de ce sa-ti fei frica, au trecut cativa ani, ai crescut deja si ar trebui sa intelegi ca nu doare deloc, pentru ca se face anestezie locala.
dantura trebuei reparata cand apare prima carie superficiala, altfel avanseaza caria si ajunge la nerv, apar durerile si posibil sa pierzi chiar dintele. Este mai rau sa pierzi un dinte, pentru ca un implant este foarte scump si extrem de dureros.
Deci, nu ai nici un motiv sa-ti fie frica de dentist, nu mai esti bebelus sa plangi din atata lucru!

| bihepi explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos pentru sfat, însă sunt deja destul de matur încât să conștientizez asta happy Pur și simplu cred că frica a luat naștere de la prima mea vizită la dentist, pe undeva prin 2014, aveam vreo 14, însă nici dentistul nu a prea dat importanță faptului că eram speriat, fiind prima dată și doar pentru faptul că eram mai mare a tras de măseaua aia până aproape că-mi dădeau lacrimile, nu sunt vreun expert, dar sunt 100% că nu așa se procedează.

| Violleta2022 a răspuns (pentru bihepi):

Din pacate, pentru extractia unei masele, exact asa se procedeaza, se trage de masea pana se dizloca din maxilar si apoi se trage afara. Uneori, este necesar sa se sparga maseaua cu dalta si ciocanul si sa se scoata pe bucatele.
Procedura este foarte corecta si normala!
Am trecut prin procedura cu dalta si ciocanul de 2 ori, fiind vorba de masele cu radacini puternice, deci, stiu foarte bine procedurile si trauma.