| ttyes a întrebat:

acum 1 luna si jumate m-i sa infipt un colt in unghie in degetul mare de la piciorul stang, am asteptat 3 saptamani pentru ca imi era frica sal tai dupa aceea l-am taiat(mi se si umflase zona aceea a degetului inainte sa-l tai)si acum tot ma doare.Mama s-a uitat si crede ca nu mai am colt.Am inceput sa-mi pun tinctura de iod.E bine? Credeti ca am infectie sau inca mai am coltul? Ar trebui sa iau altceva? Astept raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce nu ai mers de la bun început la medic?
Este cazul să te vadă pentru un diagnostic corect și tratament de specialitate.
Pa, pa.

| ttyes explică (pentru Legiuitoarea):

Sincer multi oameni au colturi la picior, si nu cred ca era cazul sa ma duc de la inceput la medic

| Mihaela1964 a răspuns:

Pana mergi la medic poti aplica frunze bine spalate de patlagina, putin strivite. Taiele codita groasa si pune cate 2-3 frunze odata, leaga cu un pansamet elastic sau cu ce ai la indemana, pune soseta.La 2 ore arunca frunzele si pune unele proaspete.Luni vezi cum te simti...eu sper sa nu mai ai nevoie de medic.Numai bine.happy

| Danzell a răspuns:

Asta este o reactie normala. trebuie curatat calumea, si dezinfectat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa fii mers la medic atunci, nu sa fi stat pana acum sa se infecteze, mergi la medic sa-ti dea tratament.
Te pup!

| VladGH a răspuns:

Trebuie sa te duci la medic, urgent si trebuie sa ei antibiotece. A mai ramas ceva acolo de asta se tot inca umfla.

| ttyes explică (pentru VladGH):

Sa desumflat de cand l-am taiat dar nu de tot

| VladGH a răspuns (pentru ttyes):

Uite asa am patit si eu, imi intrase o aschie mica de tot in degetul de la picior, am plecat la urgenta imediat ( ca timp de o ora mi se umflase piciorul butuc) m-au tinut derbedeii de medici in spital timp de o saptamana si mi-au bagat in mine antibiotice. Dupa o saptamana am plecat acasa si tineam piciorun in apa cu sare si am vazut pe sub piele aschia pe care o aveam, am scos-o singur si sa vezi ca peste 2 ore nici piciorul nu ma durea si umflatura disparuse imediat. De ce iti spun ca daca nu ai avea ceva acolo inauntru nu sa-r umfla deloc.

| ttyes explică (pentru VladGH):

Eu am colt format din unghie ca sa marit prea mult

| VladGH a răspuns (pentru ttyes):

Vezi daca nu te exprimi corect, primesti si raspunsuri incorecte. Trebuie sa tai oltul ala cit mai din scurt ca sa nu se atinga de carnea degetului si apoi torni iod sau apa oxigenata ca sa dezinfectezi locul.

| ttyes explică (pentru VladGH):

Pai da si mia atins carnea, am taiat din el si nu stiu daca l-am taiat pe tot

| ttyes explică:

Si daca inca mai am coltul bagat in carne trebuie sa fac operatie?

| cristiandu273 a răspuns:

Sigur ai infectie, eu iti recomand sa te duci de urgenta la spital/la un doctor multa bafta cu piciorul