| Ionut789 a întrebat:

am 13 ani si 8 luni si 1.71 tata are 1.81 si mama 1.63 cat credeti ca o sa mai cresc? Se poate sa seman cu strabunicul meu, el avea 1.94?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cine stie, sunt mult factori care pot infleunta cresterea ta.

Desi strabunicul avea 1.94 uite ca tatal tau a crescut doar pana la 1.81, ceea ce-i destul de scund pentru un barbat.

Cum nici mama ta nu-i prea inalta, chiar micuta la 1.63, posibil sa mai cresti vreo 5-7 cm, dar nimeni nu poate confirma cat, inca mai ai cam 5 ani de crescut.

8 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Nu e normal, inaltimea normala unui baiat de aproximativ 13 ani si 6 luni trebuie sa fie 161 centimetri! E depasit si de ce te intereseaza inaltimile baietilor?

| Violleta2022 a răspuns (pentru untu):

Serios? Asta pentru o familie de pitici poate, sa fie normal sa ia 1.61 la 13 ani.

Fii-miu avea 1.74 la varsta de 13 ani si la 18 ani ajunsese la 1.87 unde a si ramas pana azi, cand are 29 de ani.
Asta in situatia in care eu, ca mama, am 1.70 si taica-su 1.92

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abia iti da si tie primul fir de par la puta si deja ne intrebi cat vei mai creste. Pai omule, corpul tau abia de acum incepe sa se dezolve. Iar pubertatea ia sfarsit la 21 de ani. Mai ai de mancat paine.

Răspuns utilizator avertizat
| nestiy a răspuns:

Se spune ca copiii cresc mai amri ca parintii. Max 1.85 dar nu cred.

| CharlieXCX a răspuns:

Hei nu te speria. Fratele meu la 14 ani are 1.80 si tu o sa ajungi max 2 m pentru ca o sa te opresti din crestere la un moment dat. Si nu esti mai inalt ca alti oameni. Nu-i boala aia sau ceva.

Esti perfect normal.

Fundita?♥

| Ionut789 explică:

Daca fac basket as avea sanse la 1.85?

| Salsonya a răspuns:

Nu o sa mai cresti mult, părinţi conteaza nu strabunicul, poate ca o sa ajungi pana la 1.80(maxim)