| petrescuionut a întrebat:

am 14 ani si acum 2 zile mi-am dat gaura in urechii ...prima data mi-am dat in urechia dreapta nu a durut mai deloc. dupa in stanga in stanga a durut ceva mai mult si a durat cea pana a dat gaura nu am dat cu pistol si mi-a dat un prieten.
Eu tin cercel de aur in urechia stanga si urechia stanga este mai umflata decat dreapta si aastaseara cand l-am dat jos am pus mana la gaura si era umed asa... si am dureri dreapta nu ma doare mai deloc dar urechia stanga cam rau... sie cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mimzy a răspuns:

Daca ai facut cu acul este posibil ca durerea sa fie cauzata de o infectie.Ai sterilizat bine acul inainte sa il folosesti? Nu este normal sa te doara o lunga perioada de timp, ar trebui sa faci un control!

| petrescuionut explică (pentru Mimzy):

Am facut cu acul de la cercel gaura dar cercelu era nou nu am da cu nimic pe el

| Mimzy a răspuns (pentru petrescuionut):

Inteleg,totusi ar fi trebuit ca acesta sa fie dezinfectat si spun asta pentru ca nu stiu de unde l-ai cumparat. Daca era liber la incercare, si a fost incercat de mai multa lume, atunci e posibil ca acesta sa fi fost infectat.Ideea este ca orice lucru pe care il folosesti atunci cand vrei sa strapungi pielea,trebuie sa fie bine dezinfectat, deoarece chiar si praful, odata in contact cu sangele duce la infectii!

Sfat: Incearca sa iei un burete de vata si sa pui spirt pe el, dupa care sa tii apasat vata pe rana din ambele parti ale gaurii, astfel incat spirtul sa intre in aceasta.Astfel vei ajuta la refacerea acesteia,dezinfectand-o.
Daca este umflata urechea,pune gheata invelita intr-un prosop moale, acesta trebuie sa fie moale pentru a nu irita sau zgaria locul, fiind sensibil de la rana!
Du-te la doctorul de familie si prezinta-i problema ta, iar daca nu macar da o fuga la magazinul de la care ai cumparat cercelul(sau orice alt magazin de bijuterii) si roaga sa ti se dea explicatii referitoare la posibilul motiv al durerii. Daca nu te duci acum, iar infectia/rana se va agrava iti va parea foarte rau mai tarziu, vei ajunge la dureri ingrozitoare foarte greu de stopat!

Succes si sanatate! ^_^

| AlliyN a răspuns:

Trebuia sa nu iti fi dat gaura in urechi, nu este bine sa iti dai gaura im urechi singur, trebuie sa iti dea cineva mai cu experienta, daca nu, posibil sa ti se faca vreo infectie ceva, legat de intrebare, du-te la un doctor sa iti examineze urechea, poate o fi ceva grav