| Andrei1732 a întrebat:

Am 16 ani și 1.71 cm.
Vreau ca la anul când împlinesc 17 ani sa ajung la înălțimea de 1.78, știu ca pare aproape imposibil sa cresc brusc dar oare este posibil?
Ce îmi recomandați pentru creșterea in înălțime? Orice, vitamine, etc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Degeaba VREI daca nu se poate!
Inaltimea ta este scris in codul genetic, mostenit de la parinti!
Degeaba vrei tu ceva, daca mama natura nu ti-a dat.
Ai fii putut influenta cresterea osaturii cand erai mic, daca te apucai de un sport. Acum este cam tarziu. Probabil ca vei mai creste vreo 2-3 cm intr-un an, dar ma indoiesc ca vei ajunge la 1.78.
In ce privesc vitaminele, alea sunt bune pentru intarirea sistemului imunitar doar.
Din pacate, nu exista vitamine sau medicatie care sa te ajute sa cresti in inaltime. Trebuia ca tu sa faci ce trebuie cand erai mic, ca sa iti stimulezi cresterea, ca-i totul hormonal.

| Andrei1732 explică (pentru Violleta2022):

Oare dacă iau hgh îmi vor creste șansele de creștere?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei1732):

Nu, la varsta asta este mult prea tarziu, dar luand hgh s-ar putea sa decalsezi diverse boli tiroidiene care iti vor face viata un iad.
Daca exista tratament pentru cresterea in inaltime, nu mai existau demult oameni micuti de statura, toti era inalti ca brazii.
Hormonii sinteti luati dupa ureche distrug sanatatea, putand sa faci cancer tiroidian sau leucemie. Cu asa ceva nu te joci!