| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU!
Ce alimente imi recomandați pentru surplus caloric?

Imi este foarte greu sa imi iau caloriile, pentru ca la mine in casă se gatesc supe si d-astea!
Noroc de shake ca imi iau 800/1000 calorii din el +mai mananc eu cate ceva
M-am apucat de bulking si nu pot sa ma țin in continuare de el,pentru că supe/ciorbe sunt doar apă cu gust...
Si nu au calorii destule, pentru cat am eu nevoie (am nevoie de 3500calorii pe zi)...
(Am 18 ani)

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

- Slanina afumata, cate o bucata ca palma
- Paine de casa, cu unsoare topita (de porc)

| RoCkKiD a răspuns:

Tu nu ai nevoie doar de calorii, ai nevoie de o gramada de proteine si carbohidrati, mai ales daca mergi la sala zilnic.

Chestia pe care trebuie sa o intelegi e ca nu prea poti sa faci sala la nivelul la care vrei tu fara un bucatar personal sau fara sa inveti sa gatesti. Cand ajungi in punctul in care iti numeri caloriile si macronutrientii, nu o sa atingi targeturile alea fara sa cantaresti si sa gatesti fiecare lucru.

Tu ai neovie de o dieta care sa includa carne + ceva carbohidrati la fiecare masa, peste asta adaugi shake uri ca sa iti iei aportul de calorii ca e extrem de greu si scump sa manaci atata carne.

| raMLesS a răspuns:

De unde ai scos tu asta cu 3500 de calorii pe zi? Pai daca se mananca numai supe, nu cred ca depasesti 1500 de calorii din ele... ce inaltime ai si cate kg ai? Sa stii ca un bulk trebuie sa fie de vreo 500 kcalorii in surplus ca altfel depui prea multa grasime.

| raMLesS a răspuns:

Orez, linte, oua, branza, carne, cartofi, invata sa faci mancaruri din astea si totul o sa fie ok.
Decat sa te iei dupa dobitocii astia din comentarii sa mananci uleiuri si slanina, mai bine incerci sa faci un bulk corect, pentru ca o sa ajungi in postura in care o sa te ingrasi fara sa iei masa musculara si o sa arati ca p***, marime mai mare si kilograme mai multe nu inseamna mai bine, trebuie sa ai o forma, sa ai masa musculara si sa fii lean... de ce nu incerci sa mananci intr-un surplus foarte mic? Kilograme tot o sa pui dar o sa fie in mare parte muschi, trece anul iar tu o sa fii mai greu cu 2-5kg, eu zic ca merita.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Un kilogram de vită la grătar pe zi

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Orez jasmine\brun
ovaz
linte\naut
cartofi

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Am vazut mesajul tau, nu iti pot raspunde pentru ca sunt junior si nu te lasa. daca vrei lasa-mi insta in privat si discutam in amanunt ca sunt foarte multe de spus happy

| Lambruzau a răspuns:

Salut!
Toata lumea se plange ca mananca prea multe "calorii" si uite tu fiind o raritate sigur o sa primesti multe sfaturi.
Asa ca pune- te pe mancat tot ce altii taie de pe liste: paste, pizza, cartofi, fasole, carnaciori, slanina, fast food adica liber frate la de dulce, dulciuri!
La fructe : banane, struguri
Succes

| waifadore a răspuns:

De ce vrei surplus caloric? Eu incerc sa nu mananc nimic in fiecare zi pentru a-mi mentine silueta. De exemplu eu consider o masa de 300 calorii un binge imens...Nu as putea sa mananc 3500 pe zi.

| Madalin2004 explică (pentru waifadore):

Vreau sa ma pun masa musculara

| raMLesS a răspuns (pentru waifadore):

Esti fata?

| waifadore a răspuns (pentru raMLesS):

Obviously.

| stonequistman a răspuns:

Mâncare prăjită, sosuri. Cea mai mare sursă de calorii sunt lipidele deci hrană de origine animală ca carne, untură, slănină, unt, smântână.