| Adrian022 a întrebat:

Am niste intrebari:
1.Stiti cumva care sunt simptomele aslo-ului marit?
2.Dar simptomele stresului?
3.Ce boli grave se pot depista la analizele de sange
4.Ca sa fac analize de sange, merg la medicul de familie si ii spun ca vreau sa fac analize? si imi da bilet de trimitere? atata tot?
Va rog frumos sa ma ajutati daca cumva stiti, si la o intrebare daca stiti raspunsul va rog postati! Fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

1.simptomele faringitei.Aslo este crescut atunci cand in sange avem anticorpi antistreptolizina O=> faringita streptococica

2.depinde de la persoana la persoana. Unii reactioneaza prin depresie,altii prin cresterea tensiunii arteriale,aparitia ulcerului gastric, iritabilitate, insomnii, scaderea capacitatii de concentrare, etc

3. Talasemie, siclemie si alte hemoglobinopatii, leucemie, anemie(toate tipurile). Astea sunt dintre cele mai grave, se pot depista si boli mi putin grave.

4.Da si te duci cu trimiterea la centrul de recoltare a analizelor.

| Adrian022 explică (pentru AdelinaC):

Multumesc de raspuns! Care sunt simptomele faringitei? eu am auzit ca se poate depista si cancerul la analize de sange.

| AdelinaC a răspuns (pentru Adrian022):

Printre simptome se numara durere in gat,dificultati in deglutitie,febra, usoara senzatie de voma, ganglioni inflamati. Daca te uiti in gat vezi amigdalele inflamate, uneori cu puroi, rosu in gat.
Nu ai cum sa diagnostichezi un cancer pe baza analizelor de sange.Pentru asta exista radiografii, mamografii, diverse teste(ex:testul Papanicolau pentru cancerul de col), laboratoare de anatomie patologica unde sunt examinate biopsii(ex:biopsie pulmonara cand se suspecteaza cancer la plaman). Analizele de sange pot reflecta consecintele chimioterapicelor asupra celulelor sangvine, dar asta e alta poveste.

| Adrian022 explică (pentru AdelinaC):

Cam alea sunt toate simptomele aslo-ului marit? si apropo..de exemplu un bolnav de cancer cum stie ca are cancer(suna cam urat asta, dar nu am stiut sa ma exprim)? eu stiu ca nu la toate felurile de cancer ai simptome.Iti multumesc pentru timpul acordat! ai fundita happy

| AdelinaC a răspuns (pentru Adrian022):

Tocmai asta e problema ca majoritatea formelor incipiente de cancer sunt asimptomatice. Daca cineva e bolnav de cancer, nu are cum sa afle decat daca se duce la medical specialist.In general cancerele sunt descoperite la controalele de rutina.Cand devin simptomatice inseamna ca deja sunt intr-un stadiu avansat.Ieri am uitat sa iti scriu, cea mai buna analiza in detectarea cancerului este cea cu CT sau RMN cuplata cu investigarea anatomopatologica.Mai exact ce forma de neoplazie te intereseaza?
Ca sa iti dau niste exemple:
a)in cancerul de san, femeia in cauza sau medicul descopera prin palpare, fie un nodul la nivelul sanului, fie un ganglion inflamat in axila(aceeasi sau contralaterala).In acest moment nu se stie daca tumora este benigna sau maligna.Se face o mamografie si/sau se recurge la operatie pentru a fi scos.Cand medicul scoate nodulul taie o parte din el si il trimite la laborator. Dupa cateva zile se afla natura lui(benign sau malign) si se incepe tratamentul corespunzator(eventual chimioterapie daca e cancer)
b)cancerul de plaman se descopera greu, devenind simptomatic in cazuri avansate(spre deosebire de cel de la san care poate fi descoperit din timp, daca femeia stie cand si cum sa se palpeze).In general pacientul se prezinta la medic din cauza unei tuse uscate, senzatie de sufocare, incapacitatea de a rezista la efort.Aceste simptome sunt destul de generale si pot fi cauzate si de alte boli, dar medical prin auscultatie, radiografii, CT isi da seama daca e vorba de vreun nodul sau ceva mai simplu.In urma unei ulterioare biopsii se descopera daca e cancer sau nu.

c)cancerul de prostate este iar greu de descoperit in faze incipiente.In general se descopera prin tuseu rectal o anomalie a prostate

d)cancerul in gat are simptome nespecifice cum ar fi raguseala,tuse seaca, durere in gat, inflamarea ganglionilor cervicali. Dupa ele nu poti pune un diagnostic pentru ca spre exemplu ganglionii sepot inflama si din cauza unei afectiuni stomatologice netratate, unei raceli mai vechi, etc. Diagnosticul se pune tot imagistic

| Adrian022 explică (pentru AdelinaC):

Am inteles.Dar cancer la san este si la barbati nu? Eu am 15 ani si am un fel de nodul la san, nu doare la atingere, doar este umflat(si doar in partea stanga) si este destul de umflat.Si tot nu stiu de ce, cateodata ma trezesc noaptea si cand respir se aude un fel de suierat, am o tuse ciudata chiar daca nu sunt racit imi vine sa tusesc. Poate fii astm? iti multumesc foarte mult pentru raspunsuri!

| AdelinaC a răspuns (pentru Adrian022):

Cu placere! Scuze ca sunt cuvinte scrise gresit, e din cauza tastaturii ca nu tasteaza toate literele si pe unele uit sa le verific, de abia acum am observant big grin.
Si barbatii pot face cancer la san, dar stai linistit ca la varsta ta e putin probabil.In general fac cei care au antecedente familiale(mama, bunica, matusa), cei care se expun la radiatii si cei trecuti de 50-60 de ani.La varsta ta poate fi ceva cauzat hormonal(ca si la femei dealtfel)si care iti va trece cu varsta.
Nu pot sa iti zic prin calculator daca e vorba de astm sau nu. Poate fi si ceva cauzat de fumat de exemplu, o raceala netratata.
Cel mai bine este sa mergi la medicul de familie si sa iti dea trimitere la un doctor specialist.

| Adrian022 explică (pentru AdelinaC):

Nu fumez, iar bunica mea a murit de cancer la san..de-aia ma tot speriu si eu.

| AdelinaC a răspuns (pentru Adrian022):

Pai numai un consult medical te poate linisti.