| Vlad12121 a întrebat:

Am o întrebare, azi m-a mușcat un caine, am mers la garda și mi-a zis ca trebui sa-mi facă maine vaccin antirabic.
Întrebarea mea este dacă acesta doare și in ce parte a corpului se face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doare da, si se face injectie in burtă, am facut si eu mai demult prin 97-98.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Prin garda el a vrut sa zica camera de garda, nu cred ca ai fost la garda (n.r. politie) pentru o muscatura de caine,
cat despre muscatura este foarte bine sa faci acel vaccin cat mai repede, nu de alta dar nu se stie si rabia este o problema grava.

| edit28 a răspuns:

N-am vazut de multi ani un animal turbat, mai ales in oras, dar na... poti sa-l faci daca vrei sa te simti in siguranta.
Vaccinul se face intramuscular sau subcutanat in partea de sus a bratului. Este nevoie de 3 sau 5 vaccinuri pentru protectie impotriva rabiei si asta cat mai curand, nu stiu de ce te-au amanat pana maine...