| Seraphh a întrebat:

Am o întrebare căreia nu i-am găsit încă răspuns și mă gândesc că poate mă puteți ajuta.

Fumatul are ca efect hipotensiune sau hipertensiune?

De ce întreb? Mi se întâmplă să am stări de leșin din cauza scăderii bruște a tensiunii. am și leșinat dea binelea datorită acestei probleme, dar am și "supraviețuit", să-i zic așa, unei stări de leșin stând întins pe un pat sau pe o suprafață orizontală.

Mă gândesc că fumatul ar fi una din cauzele a ceea ce mi se întâmplă și de asta doresc un răspuns.

Nu, n-am mers încă la doctor pentru că mi s-a întâmplat doar de 2 ori treaba asta, la interval de aproximativ 2 săptămâni.

Aștept răspunsuri și cel mai bun primește fundă!

Cheers

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La tineri, fumatul poate determina sincope. In timp, fumatorii cronici, sunt predispusi la hipertensiune ca urmare a stimularii cronice a circulatiei de produsii vasoconstrictori din fum.

| greyhound a răspuns:

Fumez de peste 10 ani si am aceeasi tensiune de cand ma stiu. Ce-i drept, nu toate persoanele sunt la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
http://www.telegrafonline.ro/......riala.html
Am sa-ti dau si un sfat cum am dat tuturor fumatorilor.
Stii bine ca fumatul iti poate face rau! Stii ca dai pe tigari o gramada de bani in plus! Stii ca fumatul mareste riscul aparitiei multor boli!

Gandeste-te mai bine la toate astea! Scrie-ti pe hartie motivele pentru care trebuie sa renunti la fumat.Alege-ti data exacta in care vei renunta la fumat, pentru a nu amana cu-n vesnic MAINE! Cu o zi inainte arunca toate tigarile si brichetele si fa-ti provizii de guma de mestecat, seminte sau biscuiti, din care sa ai tot timpul la tine.
Fa cat mai mult sport. Taie lemne, fa curatenie, fa gimnastica, orice te ajuta sa transpiri, eliminand astfel toxinele:sportul te ajuta sa te relaxezi si sa dormi bine!
Renunta la obiceiurile asociate cu fumatul. Daca obisniesti sa fumezi dupa mancare, iesi acum la plimbare sau mananca fructe.
Incearca de asemenea sa eviti alcoolul si cafeaua.
In prima zi incearca sa ai cat mai multe ocupatii, ca sa n-ai timp sa te gandesti la nevoia de a fuma o tigara.
Ce sa mananci?
Mananca multe cereale, spanac, smochine. Migdalele si stafidele sunt si ele foarte indicate.Cu cat aciditatea din organism e mai mare, cu atat mai repede te vei apuca de fumat.
De aceea evita:alcoolul, carnea, ouale si fructele acre.
Ti-am spus asta spre binele tau, tu decizi ce vei mai face in continuare!
Te pup!

| Vi003 a răspuns:

La majoritetea, creste tensiunea. Tu ai o alta problema, fa-ti niste analize in care sa incluzi calcemia. Rareste tigarile, nu-i greu si sanatate!

| RobDogg a răspuns:

Esti supraponderal/a? Mananci multe grasimi? Poate fi un efect si da, cu siguranta contribuie si tigarile la asta, DAR cel mai bine, incearca sa faci miscare, macar 30 de minute pe zi, cumpara-ti un tensiometru, macar unul mai mic, orientativ si fa un consult. Pentru ce tensiometru? Pai, ca sa aflii valorile pe care stai, asa ii vei spune medicului care te consulta, si el isi poate face o idee.

P.S: Sunt voluntar la SABIF, si chestia pe care ti-am zis-o eu, este sfatul doctorei cu care sunt pe salvare si te asigur ca este o doctorita foarte buna.

| Seraphh explică (pentru RobDogg):

Nu sunt supraponderal. Am 1.88 înălțime și 80kg (19 ani). Despre mâncare pot spune că mănânc normal, dacă mă pot exprima așa (carne, legume, fructe). Clasicii cartofi prăjiți ar fi singura mâncare mai bogată în grăsimi, dar nu mănânc decât odată la 2-3 săptămâni așa ceva.
Cât despre alcool, dacă beau 1 bere pe săptămână e mult.
Sport nu prea fac ce-i drept, ce mai ies cu băieții la un basket sau tenis de masă odată la 3-4 zile (acum în vacanță).
Mulțumesc pentru sfaturi, am să analizez cu atenție toate răspunsurile și voi acorda fundă răspunsului care mă va ajuta.

| RobDogg a răspuns (pentru Seraphh):

Ti-am zis cum sa faci cu un tensiometru, iti iei unul mai ieftin macar, orientativ asa, sa stii macar cam pe ce valori stai. Si daca mai ai stari de lesin baga 112, suntem mandrii sa te ajutam, poate ai noroc sa fiu chiar eu in ambulanta xDD

| Sugarspice a răspuns:

Fumatul determina ingrosarea vaselor de sange mici (a capilarelor) si cresterea densitatii sangelui. In consecinta, inima trebuie sa depuna un efort mai mare pentru a pompa sangele. Hipertensiunea apare datorita cresterii vascozitatii sangelui si a diminuarii lumenului( a diametrului) vasului de sange.