| ÐαɾκPαιɳteɾ a întrebat:

..Ce ar trebuie sa insemne meno-pauza? E cumva perioada in care nu-ti mai vine ciclu?
Scuze de categorie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheAnonimous3037 a răspuns:

MENOPÁUZĂ s. f. Fenomen fiziologic complex, care constă în încetarea definitivă a menstruației la femei, ca urmare a încetării funcției ovariene

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Menopauza = Intreruperea fiziologica a ciclurilor menstruale, datorata incetarii secretiei hormonale a ovarelor (estrogeni si progesteron).
Menopauza survine intre 40 si 55 ani (cu un varf la 52 ani). Ea se desfasoara in doua etape: premenopauza si menopauza confirmata." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/menopauza_1754

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Menopauza reprezinta incetarea ciclului menstrual, in jurul varstei de 50 de ani.
O zi excelenta!