| Theodora292001 a întrebat:

Salut, TPU. Am o prietena, are 14 ani, nu a avut niciun act sexual sau ceva de genul si dintr-odata la sanul drept i-a aparut o umflatura. Nu se vede, dar e palpabila. E tare, cam de 1 cm, in varful sanului. La palpare a zis ca pare "tare", ca un fel de glomerul sau ma rog... O doare deci sanul, mai ales in varf. Ce poate fi? Ne-am gandit ca poate din cauza pubertatii sau dureri post-menstruale (nici nu stiu daca exista) sau ceva de genul. As vrea o opinie. Vi s-a intamplat si voua si daca da, dispare / in cat timp dispare / ce poate fi? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sociopatul a răspuns:

Nu este normal umflatura pe san poate produce boli, in special cancerul la sani, daca nu e ce cred eu atunci poate fi asta https://www.revistaioana.ro/x-ioana/un-nodul-la-san-nu-te-alarma/, va recomand sa va duceti la un medic de specialitate imediat pentru ca cu sanatatea nu e de gluma. Bafta!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice "umflatura" poate fi o problema. Sa mearga urgent la doctor!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este normal să aibă "duluri"/chist la sân!
TREBUIE să meargă la un control la medicul specialist senolog sau la ginecolog!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......tura-ceva/

| May2001 a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine este sa mergeti la un medic. Chiar daca nu e ceva grav, trebuie examinat. Unflaturi de acel gen pot fi "simptome "ale cancerului mamar. Nu vreau sa va sperii, nu e oblogatoriu, poate fi o adaptare a organismului cu pubertatea. Mergeti la un medic ( chiar si la cel de familie pentru inceput) pentru a nu avea de suferit in viitor. El va sti mai bine ce e de facut. Sper sa nu fie nimic grav!

| MaduMadutsa a răspuns:

Eu cred ca este normal, fapt datorat pubertatii. Si eu am mai avut astfel de "probleme" dar nu cred ca trebuie sa va panicati. Dar cel mai indicat ar fi sa consultati un medic. Mult noroc!winking