| Bishopp a întrebat:

Am o problema cu o masea plombata. Mi s-a crapat plomba si simt gust nasol de substante din plomba. Sunt periculoase? Credeti ca mai e nevoie sa imi curete iar sau e de ajuns sa o replombeze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu exista asa ceva, cu atat mai putin periculoase.
Cu o mica obturatie pe canal si o noua plomba esti ca nou.

| MariusFD96 a răspuns:

Deci s-o luam cu inceputul. Cum sa iti puna o plomba in gura care sa contina substante nocive? Tie ti se pare ca are vreo logica? Iar ca s-o replombeze obligat trebuie sa-ti curete maseaua aia de plomba veche pentru a-ti pune alta noua. happy

| Bishopp explică (pentru MariusFD96):

Pai, teoretic substantele alea nu ar trebui iasa daca sunt acoperite de plomba. Nu ma pricep, dar faza e ca au un gust groaznic. laughing)

| MariusFD96 a răspuns (pentru Bishopp):

Dar cand ti-a pus plomba n-ai simtit acelasi gust? Mi s-a intamplat si mie cam la fel. Si mie cand mi-a pus plomba aveam numai gustul ala in gura si mai ales dupa ce am scuipat. Pfff. Mi-a cazut dupa cativa ani si m-am dus la fel sa mi-o puna la loc. La fel si cand mi-a cazut am simtit acelasi gust. N-am murit din cate observi. O sa fi numai bine happy