| Fr3dy a întrebat:

Am o problema, daca pot sa-i spun asa.Am mai mereu senzatii de sufocare(ca si cum n-as putea sa respir pana la,,maxim,,)intepaturi mici in partea stanga a pieptului,cateodata parca am senzatii de ameteala(parca), si parca cateodata batai neregulate ale inimii (dar nu sunt sigur)...Is aceste lucruri simptomele unui atac de cord, sau e doar psihicu meu? Multumesc
P.S:Am doar 15 ani!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt semnele unui atac de panica, foarte frecvent la varsta ta, mai ales la persoane care nu fac suficient sport in aer liber

| TheTiger a răspuns:

...Se poate sa ai atac de panica, nici de cum atac de cord.Am avut si eu senzatiile astea (aproape)pe la 7 ani, intr-o seara.M-am dus de urgenta la doctor si mi-a spus ca am Astm.Inima (doar ca sa stii) nu este plasata fix in stanga, este putin mai spre mijloc happy. Cand ai atac de cord te doare mai in mijloc happy. Deci...s-ar putea sa fie doua probleme:
1.Sa ai Astm (Recomand sa mergi la doctor cat mai repede.Mie mi-a trecut dupa 4 ani, adica la 11 ani, si n-am mai avut probleme.PS. Si eu am 15 ani big grin)
2.Ai atacuri de panica.Ti frica de ceva ce nu ai vrea sa se intample, te sperii usor, etc.Si eu am avut un atac de panica acum 2-3 luni si am avut aceleasi senzatii ca si tine (LA FEL).

RECOMAND SA MERGI LA DOCTOR! EL STIE CEL MAI BINE!

| AnToNiO12o a răspuns (pentru TheTiger):

Merci..Si eu am problema asta xDDD

| TheTiger a răspuns (pentru AnToNiO12o):

Cu placere happy. Oricum, atac de cord nu faci la 15 aniwinking. Atacu de cord apar la persoanele mai invarsta de 35 de ani (Daca nu chiar 40, nu's foarte sigur).
Plus ca nu trebuie sa va fie frica de moarte (Asa am auzit ca sunt cele mai multe atacuri de panica).Cel mai bine e sa fi calm...Asa am inceput eu sa fiu dintr-un timp, si o duc chiar mai bine big grin.Ar trebui sa va gasiti un hobby relaxant, de exemplu pescuitul happy.Eu de exemplu intentionez sa-mi cumpar o chitara pentru a invata + este un lucru foarte relaxant happy

| Axel22 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, cand te-ai nascut ai avut probleme cu inima? Eu am 12 ani si am avut happy Eu nu am stiut asta pana nu mi-au spus parintii deoarece m-am apucat sa beau cafea si nu stiam de ce ma inteapa si pe mine in partea stanga big grin

Sa trecem la subiect, bei cafea? Daca da incearca sa nu mai bei iar daca intepatura aia continua cel mai bine e sa consulti un medic.

| Fr3dy explică (pentru Axel22):

Nu am avut probleme cu inima si nici cafea nu beau.happy

| Axel22 a răspuns (pentru Fr3dy):

Atunci incearca sa faci sport in aer liber asa cu a zis Brigaela, iar daca continua intepatura du-te la medic! E cel mai bine, cu problemele la inima nu e de joaca!

| LexaHD a răspuns:

Fa-ti o electrocardiograma sau o ecocardiografie.

| DoarUca a răspuns:

Si eu am astfel de probleme. De multe ori cand am ridic din pat sau de pe scaun nu mai vaz decat negru in fata ochilor cateva secunde. Mi s-a spus ca etse de la lipsa de calciu. De cateva luni am narile infundate. Ieri seara nu puteam respira pe ce-a stamga iar acum pe ce-a dreapta. Uneori am dureri ale pieptului si simt ca le am cand respir.Si acele senzati de ameteala la fel. Eua m 13 ani? Totul o fi de la lipsa de calciu sau este ceva mai grav?

| MasterCalibra a răspuns:

Stai linistit!

Orice om simte din cand in cand intepaturi in piept.
E foarte posibil ca bataile neregulate sa fie generate de autosugetia "cum ca ti-ar fi rau".

Totusi nu trebuie sa excluzi total o problema minora pe care ai putea-o avea.
Intepaturile in piept pot fi generate si de muschii intercostali. Eu am avut la un moment dat o asemenea problema generata de "ficat marit".

Sfatul meu ar fi sa iti faci un set de analize, mai ales daca nu ai facut in ultimele 12 luni.

Mergi la medicul de familie ceri o trimitere si apoi faci analizele.

| Fr3dy explică (pentru MasterCalibra):

Am facut, analizele de sange(daca e corect spus asa) si am avut asa Aslo 300, glicemia ridicata, lipsa foarte mare de calciu..In iarna am facut analizele si am luat calciu vreo 3 luni, moldamin...etc.Multumesc foarte mult pentru raspuns!happy

| lucia70 a răspuns:

Simptomele atacului de panica sunt: impresia ca inima bate tare sau ca se opreste, respiratia este necontrolata, starea de ameteala, sagetari localizate in zona inimii, sentimentul de pierdere a cunostintei, stare de sufocare, sentimentul ca nu se poate respira. Daca ai aceste simptome trebuie sa conculti un medic, si eu sufar de atacuri de panica, nu trebuie sa te speri ....multa sanatate

| lucia70 a răspuns:

Simptomele atacului de panica sunt: impresia ca inima bate tare sau ca se opreste, respiratia este necontrolata, starea de ameteala, sagetari localizate in zona inimii, sentimentul de pierdere a cunostintei, stare de sufocare, sentimentul ca nu se poate respira. Daca ai aceste simptome trebuie sa consulti un medic, si eu sufar de atacuri de panica, nu trebuie sa te speri ....multa sanatate