| FallenBoy a întrebat:

Am o problemă destul de neplăcută: Îmi cade părul. Am 17 ani și am observat că de o săptămână îmi cade părul foarte rău. De fiecare dată când mă pieptăn, este imposibil să nu găsesc mai puțin de 40 de fire de păr în chiuvetă ( firele de păr fiind foarte casante și deformate). Când îmi fac baie la cap ( de două ori pe săptămână) sunt cel puțin 50 de fire picate. Țin să menționez faptul că eu folosesc doar ceară, iar aceasta doar la evenimente, în rest nu folosesc nimic. După fiecare baie folosesc feonul, deoarece, altfel, nu se așează părul, iar când este uscat, am multe fire „ rebele" care sunt deformate. Folosesc cea mai mică temperatură!
Poate fi o regenerare a părului sau un început de calviție?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Buuuun.
Am glumit, cer scuze, dar asa se zice la barbatii care chelesc.
Insa chelierea la varsta ta este prematura, este cauzata de lipsa de vitaminizare suficienta, expunerea termica si chimica. Ceea ce am scris la 1-5 sunt absolut necesare pentru ca organismul sa-si revina. La varsta ta e inca posibil, mai tarziu (dupa 5-10 ani) va fi tot mai putin posibil.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se spune ca, "parul destept paraseste capul prost" big grin
Si la tine pare sa se adevereasca? happy

La varsta ta, organismul este inca in formare, crestere, dar tu nu-i dai ocazia si-l impiedici!
Caderea intensa a parului, la varsta ta, se datoreaza mai multor factori, cu care deja organismul tau greu poate lupta:
- folosesti fon pentru uscarea parului, care-l usca excesiv, inclusiv materialele naturale
- din cauza chimicalelor ce folosesti, se ard si radacinile firelor de par
- nu mananci suficiente fructe si legume, ca urmare lipsesc vitaminele necesare intretinerii si regenerarii organismului, inclusiv a parului (aculu e cel mai vizibil). Fac pariu ca nici greutatea ta nu este ceea "ideala".

Ce-i de facut? Simplu! Schimba-ti modul de viata, mai spre natural, pana ce nu va fi prea tarziu!
1. Nu mai folosi sampoane la spalatul parului, e plin de chimicale daunatoare!
2. Spala-te la cap cu sapun simplu, daca se poate "de casa", dar in lipsa e bun si sapunul de rufe
3. Nu mai folosi fon pentru uscarea parului! Sterge-te doar cu prosopul si lasa-ti parul sa se usuce natural!
4. Dupa uscare nu mai da cu ulei de par! Lasa-l slobod, in vant! Daca te deranjeaza ca firele stau aiurea, tunde-te scurt, la 6-8 mm (mai ales pe vara). Crede-ma, e o placere sa ai capul liber!
5. Pentru a se putea reface, mananca cat mai multe MORCOVI si MERE proaspete din gradina de la tara (da, cele cu viermisori)!

Daca respecti cele de mai sus, la sfarsitul verii nu-ti va mai cadea parul deloc sau foarte putin.

| FallenBoy explică (pentru Bula):

Apreciez „ ironizarea " pe care mi-ai făcut-o. Nu trebuie să dai un aer de superioritate atunci când redactezi un răspuns big grin. Am 1.74 și 70 kg. Eu zic că este greutatea ideală, nu thinking

Da, greșeala mea este că nu am un stil de viața sănătos, deoarece timpul meu este foarte ocupat, însă, cel mai probabil, părul meu este în perioada regenerare. Nu cad fire de păr sănătoase.

Poate că ești mai mare decât mine, dar nu poți cunoaște o persoană din fața monitorului / telefonului. Mulțumesc pentru răspuns!

| Bula a răspuns (pentru FallenBoy):

Buuuun.
Am glumit, cer scuze, dar asa se zice la barbatii care chelesc.
Insa chelierea la varsta ta este prematura, este cauzata de lipsa de vitaminizare suficienta, expunerea termica si chimica. Ceea ce am scris la 1-5 sunt absolut necesare pentru ca organismul sa-si revina. La varsta ta e inca posibil, mai tarziu (dupa 5-10 ani) va fi tot mai putin posibil.

| SilviaPunct a răspuns:

Salut! Cumara cateva sticlute de ulei de ricin si niste bascute pentru cap de unica folosinta. Inainte de a te spala pe par, maseaza la radacina cu ulei de ricin, pui o boneta pe cap si astepti o ora, apoi iti speli parul BINE si il clatesti la fel de bine. NU baga sapun de casa in par.

Răspuns utilizator avertizat
| DeniApple0 a răspuns:

Am patit si eu asta..Am incercat samponul de la Gerovital Anticadere si nu mai imi pica.Incearca sa nu folosesti perie foloseste pieptanul!