| Afsdghvcs a întrebat:

Hei TPU, am 13 ani si deja gandul parca imi zboara la liceu, pai deja parca mi-am ales un liceu care este la 42 de km distanta de casa deci va trebui sa stau in camin, totusi imi este frica de evaluarea nationala chiar daca abia sunt clasa a 7 a. Vreau sa stiu cum a fost la evaluare, cum sa scap de emotii+ altele si daca e bine sa ma gandesc de pe acum la liceu ce profil sa-mi aleg. Eu as vrea mecanica pentru ca la mate nu ma pricep, mai spuneti-mi sfaturi de liceu etc

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, evaluarea nationala se da la roamana si matematica, Dar, ai timp inca 1 an de zile, sa inveti pe rupte, ca sa iei note bune la examenul de capacitate si sa poti merge la un liceu bun.
Cat priveste distanta, cred ca se poate face si naveta.

| Sunshine123 a răspuns:

Buna! E ok sa te gandesti de pe acum la liceu dar nu iti imagina ca totul va fi roz in viata de liceu. Eu zic sa te bucuri cat inca mai poti de gimnaziu pentru ca o sa ii simti lipsa. La liceu vei lua vacanta mult mai tarziu decat in generala si asta depinde de liceu si profil. Daca mergi pe mecanic cred ca e liceu tehnologic la fel ca al meu, deci e clar ca vacanta de vara iti va fi scurtata. La liceu abia clasele a 12-a sunt mai mature si cu bun simt, in rest o sa intalnesti cam acelasi tip de oameni ca in generala. Profesorii se asteapta la respect din partea voastra si daca, clasa ta va fi mai rebela ve-ti avea probleme. Un plus ar fi ca la liceu notele nu mai conteaza ci doar sa treci anul, fara sa exagerezi cu absentele pentru ca risti sa fii exmatriculata si sa trebuiasca sa iti cauti alt liceu, conteaza si prima impresie pe.care o faci profesorilor in primele ore. Daca esti respectuasa, constiincioasa si la locul tau vei fi elevul model pentru ei chiar daca presupune mai mult munca, gen sa te scoata mai mult la tabla sau sa te asculte pe. tine cand restul nu stiu. Oricum de tine depinde cum va fi viata ta de liceu. Iar legat de specializarea profilului tau nu iti recomand mecanica, chiar si acolo faci mate si fizica, eu zic sa te orientezi pe profil de limbi straine, turism sau alimentatie, comert, filologie, biling engleza sau franceza si stiinte sociale, astea nu au mate prea multa. Mecanica pentru tine fiind baiat iti va aduce o meserie prost platita, eu zic sa te straduiesti la examen sa iei note mari sa iti asiguri un profil care sa te ajute in viitor. Si sa nu renunti dupa 10 clase care sunt obligatorii. Cat despre admiterea la.liceu, examenul.aduce mereu palme transpirate, ganduri in ceata, frica si emotie. Sunt normale lucrurile astea asa ca respira adanca si calmeaza-ti mintea ca sa nu uiti ce ai invatat. Daca te pregatesti cat de bine poti, vei reusii sigur sa iei examenul cu brio fara nici o problema. Cand primesti subiectul concentreaza-te pe el, nu stii un exercitiu, treci la urmatorul, nu pierde timp inutil, intreaba daca nu intelegi ceva si cel mai important asigura-te ca te pregatesti pentru examen super bine pentru ca viitorul tau e in joc. Sper ca e de ajutor.

| Afsdghvcs explică (pentru Sunshine123):

Pai fix la mecanica voiam sa dau sau la electro dar o sa ma mai gandesc, mersi de sfat oricum

| dslrn00b a răspuns:

Uite aici un sfat. In cls. a VIII a nu o sa fie zi sa nu auzi de EValuare, ca e grea, ca nu treci sau chestii de genul pe care toti o sa le spuna ca sa te faca sa treci. Insa e total gresit, examenul nu e cu nimic mai special si contine exact ceea ce ai facut la clasa. Eu zic sa nu iti te sperii de el ci sa ai incredere in tine si sa fii atent la explicatiile profesorilor. Eventual, daca nu ai note chiar marii poti cere ajutor unde nu intelegi si dupa ce ai inteles rezolva cat mai multe subiecte de pe net. Si inca ceva, daca profa de romana iti zice ca nu pica sa zicem genul liric ca a picat anul trecut sunt sanse ca exact liricul sa pice.

Cat despre liceu, e bine sa te gandesti de acum la el cu toate ca daca alegi sa faci si o facultate liceul nu e chiar asa important. De ex. am avut medie mare puteam sa intru la licee mai bune dar am ales sa nu ma stresez la extrem cu liceul. Acum depinde de tine.

| Afsdghvcs explică (pentru dslrn00b):

Eu sunt cam de la 8 pana in 8, 90 si vreau sa merg la gheorghe asachi pe mecanica sau electro dar sper sa intru