| David1331 a întrebat:

Am și eu o problema. Dunt băiat, am 13 ani jumate și am înălțime de 1.48...Toti colegii la școală fac mișto de mine pe seama înălțimii mele. Ce as putea face sa ma mai înalt și eu macar 2-3 cm? :/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gandurisiopinii a răspuns:

Salut!
În primul, încep prin a-ți spune că nu ar trebui să te simți complexat din cauza asta. Fiecare are propriul ritm de dezvoltare. Eu la vârsta ta aveam abia 1, 40. Iar acum, la aproape 17 ani, am 1, 60 laughing). Toată viața am fost complexat din cauza asta și eram luat la mișto. Asta până când mi-am dat seama că nu contează absolut deloc ce înălțime am și că asta este doar o altă particularitate.
În al doilea rând, trebuie să știi că înălțimea este determinată, în mare parte, genetic. Însă poate fi și influențată. Poți încerca să faci exerciții de stretching sau să te apuci de un sport (înot, baschet etc.). Nu-ți garantez că o să se întâmple minuni peste noapte, însă sportul de va ajuta să te dezvolți armonios și va avea efecte benefice pe termen lung.
Oricum, e devreme să-ți faci griji. În general, băieții se opresc din crescut în jurul vârstei de 20 de ani. Deci ai timp. Baftă!

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Trage-ti o gagica sa le pice plombele si o sa taca. Sau nu, dar sigur isi vor da palme de ciuda in privat. Vezi Prince, de exemplu, odihneasca-se in pace. Nu trebuie sa fii complexat din cauza inaltimii.

| GouDidodino a răspuns:

De crescut, nu ai cum asa bătând din palme, dar poti purta pantofi cu toc si mai câștigi cativa centimetri

| Mogiojojo a răspuns:

Buna. Vrei sa te ajut?

| David1331 explică (pentru Mogiojojo):

Dacă ai cum, da

| Mogiojojo a răspuns (pentru David1331):

Incearca suplimente cu fosfor. Daca nu stii exact ce sa iei iti dau eu niste link-uri.

| Vali2265 a răspuns:

Totul ține de genetică, nu poți să faci ceva să devii mai înalt (mai ales într-o perioadă scurtă de timp).
Totuși un studiu a arătat că înotul ajută la creșterea în înălțime și totodată crește rezistența și masa musculară, cred că poți încerca asta și vezi dacă obții ce îți dorești.