| sandmonkey a întrebat:

Am zis sa vad cate calorii mananc din fiecare mancare si la cartofi am vazut ca 300 de grame sunt echivalentul a aproape 1000 de calorii: ))
Mi-am pus 3 cartofi gen, mai mari, adica cat mananc eu atunci cand vreau sa mananc cartofi: )), i-am cantarit si au undeva la 500. Asta inseamna ca la o masa de genul, eu mananc cam 1500 de calorii?= ))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cartofi de care? ca is nu stiu cate feluri in care sa-i faci

| sandmonkey explică (pentru Adry05):

Cartofi prajiti, am uitat sa mentionezlaughing

| Adry05 a răspuns (pentru sandmonkey):

Aaa, pai normal, aia sunt groaznic de calorici. Efectiv ii PRAJESTI in ULEI, 2 dintre chestiile cele mai calorice din lume, cum sa nu fie calorici? In general cartoful e caloric, cand il mai si prajesti e si mai rau.
Maxim daca tii dieta si chiar vrei cartofi poti sa-ti faci piure sau cartofi natur, prajiti exclus clar.

| sandmonkey explică (pentru Adry05):

De fapt, o sa ma apuc de sala vara asta exact pentru ca sunt foarte slab, d asta vreau sa i mananc prajiti: ))) si mi-am facut un program de mancat ca sa fiu ordonat : )), am calculat pentru fiecare masa caloriile, sa depasesc 2000 pe zi, si fara cartofi ca n am stiut exact cat inseamna, aveam deja 2300 de calorii, cu ei cred ca o sa fie minim 3000 : ))

| Adry05 a răspuns (pentru sandmonkey):

Tie iti trebuie proteina ca sa te ingrasi sa pui pe tine masa musculara, nu calorii din astea slabe.

| sandmonkey explică (pentru Adry05):

Iau si proteine, beau lapte, mananc branza, oua, fructe, legume etc doar ca tot mai bine mananc cartofii prajiti decat copti, pana pun cateva kg in greutate : ))

| Adry05 a răspuns (pentru sandmonkey):

Aia da dar vezi ca totusi sunt si foarte nocivi si nesanatosi asa ca nu abuza

| sandmonkey explică (pentru Adry05):

Asa o sa fac, mersi

| RAY a răspuns:

In fapt un cartof are 170 de calori

| sandmonkey explică (pentru RAY):

Dar daca e prajit?

| sandmonkey explică (pentru RAY):

Am citit ca 300grame de cartofi prajiti, au 900 si ceva de calorii

| RAY a răspuns (pentru sandmonkey):

Din pacate asa e

| sandmonkey explică (pentru RAY):

Din fericire pentru mine, pentru ca sunt slab : ))) mersi de raspuns