| Lukasz a întrebat:

Astazi m-am zgariat intr-o timilie de la gard.
Era o tabla langa ea dar m-am ferit de tabla ca m-a impins prietenul meu la fotbal de timilie si ma ustura am o zgarietura a mai ramas un fel de pata rosi m-am dat cu crema si nu cam se mai cunoaste.
Ce ziceti? Sa merg la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Da, ar fi bine sa mergi intr-un serviciu de boli infectioase pentru vaccin antitetanos. http://www.i-medic.ro/stiri/campanie-impotriva-tetanosului-neonatal

| FABULOSUL6000 a răspuns:

O sa-ti pice ****

| miTzuliK93 a răspuns:

Trebuia s-o si dezinfectezi imediat dupa, dar daca nu prea se mai vede, e-n regula.

| Lukasz explică (pentru miTzuliK93):

Dar daca nu o dezinfectezi imediat ce se poate intampla?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Lukasz):

Pai, se infecteaza, si atunci devine mai grav. Dar ai zis ca te ustura, ceea ce inseamna ca e doar o zgarietura. Sunt sanse mici sa se intample ceva urat.

| Scorpiel a răspuns:

Nu merge, asta e copilaria... oare ce trebuia sa fecm noi cei din generatiile mai vechi cand in fiecare zi aveam cate o zgaraietura sau vanataie noua?

| paco28 a răspuns:

Eh nu e mare lucru nu e nevoie de doctor stai linistit!