| AnetteBurnier a întrebat:

Astazi nu eram atenta si am cazut pe scarile scolii, in glezna, ma doare extrem de rau. Va rog nu-mi spuneti ca trebuie sa-l bag in ghips sau ceva caci data trecuta n-a mers cu ghips. Am multe probleme sincer de asta mai aveam chef. Niste sfaturi va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sopranaCadaverica a răspuns:

Ar fi trebuit sa mergi direct la cabinetul medical al scolii. Nu aveti asa ceva? Sa stii ca asistentii/medicii angajati acolo nu-s angajati degeaba. O problema tratata din timp are mai putine sanse sa se agraveze. Pune in zona gleznei multa gheata sau comprese umede pe care sa le schimbi cu apa rece in timp. Ia un algocalmin (daca esti alergica, ia Brufen sau Paracetamol) DOAR daca te doare foarte tare insa daca NU mergi la medic, risti sa ramai cu sechele in zona gleznei, sa ai dureri din ce in ce mai mari pe care antiinflamatoarele sa nu le poata calma, si plus de asta, exista posibilitatea de a te trezi imobilizata ca nu poti merge sau ca ai un handicap. Repet, un lucru facut din timp, adica mersul la un specialist, previne foarte multe neplaceri. Probleme avem cu totii, intereseaza-te doar sa ai grija de PROPRIUL trup, si de minte de asemenea. Gandeste-te la sanatatea ta in primul rand.

| unvecin a răspuns:

Glezna e o articulație complexă. Necesită o verificare atentă din partea unui specialist pentru a trage concluzii sigure.

Dacă durerea persistă va trebui să apelezi la un medic. Și dacă mergi mai repede ai de câștigat.

M-am ambiționat prin ianuarie să nu merg, făcusem o entorsă la tenis. Și s-a vindecat... a trecut de tot. Dar încet de tot. Și după săptămâni întregi mai pățeam să-mi agăț piciorul în ușa mașinii la coborâre și să simt că nu e totul OK acolo.

Acum, că deja s-a întâmplat, ai de ales doar cum să rezolvi situația... cu sau fără îndrumarea unui specialist. Tu decizi.

Numai bine!

| AnetteBurnier explică (pentru unvecin):

Ei bine eu nu cred ca am o entorsa ci o luxatie intrucat nu pot sa-l pun in pamant. Nu stiu ce sa fac. Am fost astazi pana la Grigore(e fparte departe de mine) si imi trebuia cnp sau ceva si m-am intors inapoi ca nu il stiu pe de rost. Si ma doare foarte rau, e umflat si cealalta gezna e mult mai solida asta parca are ceva lipsit din ea. Parintii nu ma cred, n am ce sa fac. Cred ca o sa raman paralizata sau ceva... asta e.

| GabyT10 a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la medic, poate nu este cazul de ghips, poate este doar o entorsa.Multa sanatate iti doresc.