| Siksaksok a întrebat:

ce pot face sa ma ingras? Am 16 ani si 60 de kg si sunt putin facut dar vreau sa ma ingras. Cum pot face asta? am incercat de multe ori dar nu reusesc... mananc grasimi multa carne si nu pot sa ma ingras. Dati sfaturi si dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ionut_Alin_Neagu_1994 a răspuns:

Nu cred ca o sa reusesti. Si eu am 19 ani, 1.97m si 65 kg. Crede-ma ca o sa te ingrasi cand o sa treci de 30 de ani. Si nu incerca sa mai mananci grasimi deoarece acest lucru iti poate afecta sanatatea pe viitor...

| lpavel a răspuns (pentru Ionut_Alin_Neagu_1994):

Hahahahaha asa ceva nu exista sa nu poti ingrasa! Vezi ca am pus un com mai jos... fa asa si vei vedea ca nu ai dreptate!

14 răspunsuri:
| ReiVaN a răspuns:

Pana la o varsta corpul tau tine mortis oricat iti bati joc de el sa fie sanatos si sa arate bine.
Mai bine apuca-te de sala.

| lpavel a răspuns:

Manaca 5-6 mese pe zi dintre care la 3 mese manaci cat mai mult! Alea 3 mese sa fie : dimineata, la 12, si la 5 sau 6!
Inainte de culcare sa mananci normal dar imediat dupa masa te bagi la somn, sa nu mai faci nici un efort oricat de mic, apoi somnul sa fie de cel putin 8 ore! In timpul zilei incearca sa depui cat mai putin efort fizic! happy Daca faci astea Garantat vei pune pe tine 1-2 kg pe luna, poate si mai mult, depinde de corpul fiecaruia... aaaa si era sa uit, bea si multe lichide, nu conteaza ce, chiar si apa dar sa nu simti setea nicidata! Bafta la Grasime! happy

| Hades98 a răspuns:

Eu cred ca tu vrei mai mult sa pui masa musculara pe tine (daca faci sport=bodybuilding sau fitness).
Sau daca chiar vrei sa te ingrasi naspa laughing

| Siksaksok explică (pentru Hades98):

Vreau sa ma ingras ca sa pun masa musculara mai mare

| Hades98 a răspuns (pentru Siksaksok):

Pai asa vorbeste una ii sa te ingrasi. sa faci burta altai sa pui masa musculara...
Dai funda pe degeaba oh go on

| Cosmin86 a răspuns (pentru Siksaksok):

Daca te ingrasi pui grasime, nu masa musculara... pentru masa musculara consuma mai multe proteine, carbohidrati inainte de antrenament, carbo dupa antrenament, etc.

Fa-ti o alimentatie pentru muschi nu pentru grasime

| AllePuffu a răspuns:

Ca sa arati bine, la anii tai poti incepe sa mergi la sala sa iti dezvolti muschii sa arati mai solid. Iar daca nu vrei asa, ca sa te ingrasi trebuie sa mananci mai multa mancare de fast-food! :*

| Siksaksok explică:

Nu fac sala dar fac antrenamente acasa

| ToxicKiss33 a răspuns:

Pai mananca de la fast-food saorma, hamburgeri,.laughing

| Edwin30 a răspuns:

Sfatul meu e ca daca faci antrenamente acasa, tot ce faci fa de 2 ori mai mult decat faceai inainte, ba nu de 4 ori mai mult, atunci chiar o sa ai motive sa mananci, si o sa iei si in greutate, secretul e sa nu-ti doresti asta prea mult, ci sa faci mai degraba.

| Mery_Merula_1975 a răspuns:

Asta este problema ta? la o varsta de 16 ani ca a ta cate kg. vrei sa ai?