| missunderstoodx a întrebat:

Salut TPU.
Ce pot face sa ma ingras? Sunt fata am 1, 68 si 44-45 kg incerc sa ma ingras dar nu reusesc, ba chiar pierd din greutate, incerc sa mananc cat de mult pot, am incercat exercitii fizice dar din cauza deficitului de calciu nu prea reusesc, ma dor oasele constant si muschii, dupa ce exersez ma dor cam 3-4 o durere insuportabila (am incercat exercitii fizice).
Nu am o sala aproape de mine si nici nu ma pot transporta pentru ca nu am masina.
Ce dieta pot ce tine? Ce pot face sa ma ingras rapid? Fara raspunsuri de genul ca sa nu ma ingras pentru ca altii se chinuie sa slabeasca ASTA NU ESTE PROBLEMA MEA.
De preferat cineva specializat in domeniu sau experimentat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Cineva în domeniu sau specializat nu vei găsi aici. Mergi la un nutriționist sau endocrinolog.

| missunderstoodx explică (pentru MihaiSpeedster):

Ba da nu te gandi ca vreau acum sa-mi explice compozitia la toate alimentele doar un sfat de la cineva care poate a fost ca mine ce i asa greu

| missunderstoodx explică (pentru MihaiSpeedster):

Sincer la ce raspunsuri am primit numa tu meriti funda

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista dieta sa te ingrasi, exista MANCAREA, hrana sanatoasa pe care trebuie a o mananci in cantitati mai mari decat manaci acum, fiindca nu este suficient cat mananci.
Cu aer, pastile diete si sport NU te vei ingrasa niciodata, dar cu mancare multa si sanatoasa, da!

| missunderstoodx explică (pentru Violleta2022):

Ba exista si diete pentru ingrasare dar voiam sa vad care au dat rezultate la cineva

| Violleta2022 a răspuns (pentru missunderstoodx):

Atunci sa-ti fie de bine baiete, incearca dietele alea care le stii tu mai bine, vad ca faci parte din aia care se cred mai destepti decat sunt in realitate dar pretind ca cer ajutor pe care oricum nu-l apreciaza.
Ne auzim peste cativa ani... sa vedem cat ai luat in greutate!

| missunderstoodx explică (pentru Violleta2022):

Tu ai auzit vreodata de regim de ingrasare? ai vorbit si tu ca sa nu taci, si daca nu observi, am scris la final "De preferat cineva specializat in domeniu sau experimentat!" ai treaba? NU nu ai pentru ca daca aveai cunosteai termenul de dieta/regim de ingrasare, dar esti efectiv foarte proasta pentru ca nu ai auzit niciodata de toate tipurile de metabolism si cum functioneaza! crezi ca de exemplu daca te duci la un doctor cu aceasta problema o sa iti zica sa mananci sanatos? nu! dar normal ca tu trebuia sa vorbesti aiurea. orice doctor la care te duci daca ai sub 20 de ani o sa iti zica sa revii mai tarziu pentru ca esti in crestere si dezvoltare, de asta intreb pe un forum, ca sa imi raspunda cineva care s-a aflat in pozitia mea!
"vad ca faci parte din aia care se cred mai destepti decat sunt in realitate dar pretind ca cer ajutor pe care oricum nu-l apreciaza." stim cu totii, mai, violleta2022 de ce ai raspuns la intrebarea asta laughing nu ai nimic ce face si stai toata ziua pe TPU si dai raspunsuri la intrebari in domeniul carora nu esti absolut deloc specializata sau macar MINIM DE DOCUMENTATA! ai 8100+ raspunsuri, ai facut un copil de 14 ani MAGAR pentru ca a facut bani pe internet si i ai spus ca este ilegal (se vede ca nu ai deloc treaba cu justitia) FARA sa ii prezinti un argument valid (motiv se mai numeste, pentru astia mai inapoiati ca tine).
ce i ai mai spus tu: "Mai copilas, legal ca minor NU ai voie sa detii cont de robolox si nici sa faci tranzactii de acest gen."? stii macar despre ce vorbesti? contul asta de 'robolox' cum ii spui tu ESTE UN JOC DE COPII! tu tocmai i ai spus UNUI COPIL de 14 ani ca O SA II BATA POLITIA LA USA pentru ca vrea sa faca un banut pentru ca poate parintii nu au situatia financiara potrivita ca sa ii aloce atatea lucruri! violleta, te ai dat mare pe TPU ca ai cheltuit mii de dolari pe epilare definitiva, copilul ala daca vrea sa faca bani la 14 ani nu are o situtatie financiara care i permite sa primeasca un ban din alta sursa! chiar vreau sa aud ce mai zici acum! sau o sa imi dai ignore pentru ca, de, atat poti tu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru missunderstoodx):

Rusine parintilor care nu te-au invatat ce este bunul simt!
Sa ajungi al 16 ani sa te contrazici cu un adult pe orum, fiindca te crezi mai desteapta decat esti... halal educatie!

| Cosmin86 a răspuns:

Scrie aici ce mananci intr-o zi obisnuita. Dar cat mai exact.

| Brizbriz a răspuns:

Tu ai CATEGORIC o problema medicala naspa, deja stii de, deficit de calciu, SIGUR ai si altele, mergi la doctor

| Floridori a răspuns:

Este interesant ceea ce spui, deoarece ca regula generala, persoanele cu deficit de calciu, au probleme cu kg in plus...

In afara problemei cu deficitul de calciu, mai ai si alte probleme de sanatate de care sa stii? Ar fi util sa mentionezi si varsta, deoarece nu este acelasi lucru sa ai 20, sau 40 de ani.

| missunderstoodx explică (pentru Floridori):

Am si deficit de vitamida d3 si am 16 ani

| peanut003 a răspuns:

Sa mananci mai mult, simplu