| xFlo699 a întrebat:

Cu toate sarbatorile am puscat si eu cateva petarde, bombe, etc. Am 12 ani si nu stiu cum se face dar tot timpul simt un tiuit deranjant si urechea stanga, m-am informat putin si am citit ca pot intra in depresie si anxietate, uneori chiar ma simt anxios si nu imi place, am vazut metoda cu degetele de le pui la punctul unde se termina craniul, dar nu stiu de ce nu imi iasa, va rog frumos din tot sufletul, dau funda ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, daca te gandesti mereu la acel tiuit creierul il percepe ca pe un real pericol si o dai in anxietate.te sfatuiesc sa nu citesti forumuri sau alte chestii legate de tinitus, ignora total tot ce inseamna acest tinitus.cu timpul acest tiuit va deveni o normalitate, totusi un stres foarte puternic sau soc emotional il poate agrava trebyie sa stii sa il gestionezi.sunt cazuri in care acufenele asa cum au aparut pot si disparea chiar daca doctorii iti spun ca il ai pe viata.

| xFlo699 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult, chiar ma ajuta Fundita

| anonim_4396 a răspuns (pentru xFlo699):

Sa fi iubit. Ai grija ce tip de căști folosești cele tip in ear cu dopuri sunt extrem de periculoase pentru timpan evitale cu orice preț sau dai volum încet nu asculta nici măcar la 70% dacă ai probleme.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinitus permanent nu ai ce sa faci, invatate cu el, ignora-l, si eu am si deja aproape m-am obisnuit. mergi totusi la ORL

| MayongoStamly20 a răspuns:

Mie mi se intampla asta de 3 anilaughing)nu e mare chestie, eu nu s depresiv.