Întrebare recomandată | Justusee34 a întrebat:

Salut.
Cum calculez câte calorii mănânc?
Și cum îmi dau seama câte calorii are produsul?

Nu știu dacă am înțeles bine.
Am înțeles ca trebuie sa mananc în jur de 2800 calorii pe zi. Bun dar cum le impart in proteine, carbohidrați, grăsimi.

M-am apucat sa alerg și sa facă antrenamente etc și vreau sa știu ce trebuie sa mananc pentru a ma ajuta mai bine.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Există aplicațiile my fitness pal și lose it care fac asta pentru tine

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt aplicatii care calculeaza caloriile si mai sunt si liste cu cat contin produsele alimentare. Trebuie doar sa petreci timp pe internet si sa le cauti, luand ce-ti place si ce ti se pare tie mai usor (aplicatie, program, liste etc).

| Sn4k3 a răspuns:

Cauti pe sfantul Google cate calorii are, daca nu are eticheta. Tot asa vezi si proteinele etc si le imparti in functie de cat ai nevoie. De exemplu proteine in jur de 1, 5-2g/kg, daca faci sport, grasimi vreo 50g sau mai mult daca vrei sa pui pe tine (pana la 100) si restul carbohidrati. 1g proteine/carbohidrati - 4cal, 1g grasimi 9 cal. Si ajustezi valorile in functie de constitutie, de ce vrei sa faci si de rezultate. Ti-am dat niste valori generale.

| VasileAmadon a răspuns:

1500 de calori, ca sa te menții.
Dacă faci sală, este recomandat sa manânci 2500 calorii conteaza si ce mănânci

| aXy99 a răspuns (pentru VasileAmadon):

Si daca am 2, 1m si 220 kg tot 1500 kcal trebuie' sa mananc ca sa ma mentin?