| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a întrebat:

Salut TPU
De vreo 2 luni am inceput sa vorbesc naspa adica is ragusit
Nu am alte simptome doar ca am o voce groasa naspa
Am 16 ani : nu fumez nu stau in fum sau alte chestii d'astea
ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Inflamareare laringelui.Ai laringita!
In mod normal,la copii,ramai total fara aer,sau partial,dar tu manifesti doar o raguseala.
Am avut numai probleme cu boala asta, se vindeca prin antibiotic in stari grave sau, in cazul tau, cu inhalator BioParox, iti dau 2 pufuri de 2 ori pe zi si o sa iti treaca.
Iti explic in ce consta:o bacterie/virus a patruna in laringe(spatiul imediat de sub corzile vocale facand legatura cu traheea),iar organismul,a raspuns infectiei cu o inflamatie, facand ca aerul sa nu mai circule ca inainte, iar vocea, logic, se ingroasa.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Andrei123654789):

Scuza-mi gramatica, scriu de pe tefon.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Andrei123654789):

Telefon*

| pastru009 a răspuns (pentru Andrei123654789):

Corpul a raspuns cu o inflamatie pentru a opri raspandirea virusului, nu?

| Andrei123654789 a răspuns (pentru pastru009):

Asta este un raspuns al intrebarii lui,sau o remarca a raspunsului meu?
Inflamatia este un raspuns al corpului la o infectie, iar tesutul sufera si se "umple" cu lecocite, anticorpi si alte reziduri.
Dar nu, o inflamare nu impiedica extinderea virusului, ci reprezinte locul unde s-a instalat virusul.

11 răspunsuri:
| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk explică:

Andrei, nu am alte simptome, nu am mers la medic imi e frica sa n-am altceva... Gatul nu ma doare deloc doar ca am o raguseala.
Ms

| Andrei123654789 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Altceva nu cred ca ai putea avea.Mai poate fi o inflamatie a tiroidei. Poti verifica asta prin palparea zonei de sub cartilajul tiroidian(marul lui Adam) si daca observi o inflamare, trebuie sa mergi la medic.
Din nou, mai poate fi o paralizie, sau lezare a muschilor corzilor vocale.
Spun ca ar fi bine daca te-ar examina un medic.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Incearca sa iei niste strepsils sau miere, m-am mai gandit.Cel mai sigur ai o inflamare a corzilor vocale.Iti va trece daca faci un repaus vocal si sa bei alimente calde.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk explică (pentru Andrei123654789):

Andrei, uite doar acolo unde am facut cerculetele cu negru
http://postimg.org/image/g8lpeed37/
ce sunt alea?
e de rau?

| Andrei123654789 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Alea sunt amigdalele palatine.Sunt doua prelungiri limfoide, ce au ca rol secretia unor anticorpi si de leucocite(globule albe).Ele sunt facute si proiectate pentru a opri bacteriile sa patrunda mai jos decat trebuie.
Daca ele sunt inflamate, inseamna ca ai amigdalita(umflarea amigdalelor palatine) ca semn al unei infectii.Pe de alta parte, ai simtit cumva ceva umflat in exterior in zona aia, sau le-ai vazut inauntru umflate? Daca le-ai simtit umflate in exterior, probabil ai simtit doar nodulii limfatici.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk explică (pentru Andrei123654789):

Nu stiu, doar ca is ragusit adica vorbesc naspa tare cand vorbesc un pic mai mult mi se schimba vocea cat subtire cand groasa cand foarte incet! Ce naiba am?

| Andrei123654789 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Aahh.happy
De ce nu ai zis din prima asa?
E din cauza pubertatii ma,ti se ingroasa vocea(medical,ti se mareste cartilajul tiroidian si se dezvolta muschii corzilor vocale), nu e nimic, toti o avem, o sa iti treaca, dar nu ai nicio problema de sanatate.