| Kalone a întrebat:

Salut, TPU!

Ieri in timp ce imi venise o idee proasta de a ma agata de o creanga, acea creanga s-a rupt si am cazut cu bratul intr-un cui, era seara deci n-am vazut daca era ruginit sau nu.

La maxim 10 minute am intrat in casa, am pus o bucata de vata cu spirt si am strans putin, sa stea acolo.
Dupa 2 ore am facut un dus si am schimbat vata, am pus alta, tot cu spirt si am lasat-o pana dimineata.

Mai e nevoie sa fac vaccinul Antitetanos? Buba a facut deja coaja si bunica spune ca s-a umflat, dar mi se pare ca e doar umflat pentru ca repet, A FOST UN CUI ACOLO E NORMAL SA SE UMFLE PUTIN

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Era ruginit cuiul? Eu as face oricum antitetanos-ul pentru mai multa siguranta.

| Kalone explică (pentru Cosmin86):

Era seara, nu cred ca era ruginit, si daca era, nu era complet ruginit. Am fost adineauri prin curte sa vad unde as fi putut sa ma intep si singurul cui in care ma puteam intepa era putin ruginit, dar nu de tot.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kalone):

Fa ma injectia aia si gata, e o amarata de injectie in umar.

| gratargratar a răspuns:

Te duci maine si faci vaccinul. Ai o perioada de 48 de ore de la intepatura, in care trebuie facut vaccinul.
Simptomele apar in mai mult de o saptamana de la intepatura, iar rata mortalitatii de la tetanus este mare. Deci cel mai bine este sa te duci sa faci vaccinul. Costa vreo cativa zeci de lei, si poate fi facut inclusiv la doctorul de familie.

| Kalone explică (pentru gratargratar):

Pot sa o fac la doctorul bunicii de familie? ( nu e acelasi)
Doctora mea de familie e super aroganta si pur si simplu ma enerveaza sa-i vad fata, sincer.

| ludort a răspuns:

Tetanusul poate fii si in noroi, eu as zice sa iti ia vaccinul antitetanus.