| anonim_4396 a întrebat:

În zilele care urmează, voi merge la dentist sa îmi rezolv câteva carii.
Problema este ca, încă de mic, ma stresez foarte tare, puteți sa îmi dați niște sfaturi, sa scap de frica de doctori, dentiști, etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nimanui nu-i place sa mearga la medic. Trebuie doar ca sa accepti nevoia aceasta, si sa te obinuesti cu ea.
Oricum, te-ar ajuta si fizic si psihic daca ai merge mai des la medic.
O data la 6 luni trebuie sa mergi, fie ca ai ceva, fie ca nu ai. Nici daca ne-am pune 10 oglinzi in gura tot nu am putea sa vedem daca pe undeva a aparut o carie sau nu.
Caria in faza de inceput poate sa nu se vada (daca este intr-un loc ascuns), si nici nu se simte.
Mai este si detartrajul care poate sa strice gingiile.
De aceea trebuie sa mergem de 2 ori/an la stomatolog pentru consult. Acesta este un lucru obligatoriu asa cum este si igiena zilnica a dintilor.
In felul acesta te vei obisnui cu mersul la stomatolog si teama va disparea.
Curaj!

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Cu parere de rau dar...nu vei scapa. Frica de medici va ramane tot timpul.

| Bl4cKLy0n a răspuns (pentru baru):

Din păcate..Mulțumesc de răspuns!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai de ce sa te stersezi deloc, totul se face sub anestezie si nu doare deloc.

| Bl4cKLy0n a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns!

| KanameKuran a răspuns:

Tine minte, tu esti seful acolo, nu doctorul. Daca nu iti convine ceva, poti sa ii spui ca nu vrei si gata. De obicei exista mai multe moduri de a trata orice problema, iar daca nu vrei sa fie tratata intr-un fel, el poate sa o faca in altul.