| AlexGrancea a întrebat:

Ma puteti ajuta sa slabesc macar 5 kg pana in toamna va rog frumos? Am 1, 50 cm inaltime si 56kg greutate. M-am cam saturat sa ma strige copii "Gras". Faceti-mi voi un program mai ieftin asa. Sau dati-mi niste sfaturi. Multumesc mult.
PS: Dau funda raspunsului care voi crede eu ca ma v-a ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Mananca mai putin si fa sport.

| dragodana a răspuns:

Salut! Trebuie sa ai o alimentatie echilibrata si un program de sport.Renunta la junk food, la bauturi carbogazoase, la alcool(daca esti major). Mesele sa fie la ore fixe si redu cantitatea din farfurie.Foloseste farfurii albastre pentru ca nicio leguma nu este albastra si creierul va intelege asta si vei fi satul mai repede.
Cu sportul, trebuie sa fie un stadion in orasul tau.Azi dai o tura(alergare usoare), maine 2 si asa mai departe.
Mai poti face acasa urmatorul execitiu:aseazate in ghemuit, din saritura ajungi in plansa(indrepti picioarele si ajungi ca pentru flotare), faci 1 flotare, din nou in ghemuit, te ridici in picioare si intr-o saitura aduci genunchii la piept.Nu e complicat, dar greu, dar are efect.
Succes!

| jasmin1rose a răspuns:

Daca vrei sa slabesti pana in toamna trebuie sa ai in primul rand grija ce mananci, cat mananci si cand mananci.
3 mese principale/zi
La micul dejun poti manca
- 2 felii de paine graham si doua oua fierte.
Sau
- 1 pumn si jumatate de fulgi integrali cu un iaurt natural sau lapte + o banana

Pentru pranz poti alege orice
- orez cu legume si peste
- supa de legume cu carne
- supa de rosii
- cartofi piure fara unt cu mazare si branza rasa
- sandvisuri sanatoase din paine neagra-graham care sa NU contina unt/margarina, maioneza, branza topita si toate cele.
- omleta din 2 oua si 3 linguri de lapte + un ardei sau o rosie
- supa crema de legume
- lipie umpluta cu castraveti, ceapa, rosii la care poti adauga cateva bucatele de branza.
Iti poti face si un Sos Sanatos facut din 1 lingura de ulei de masline+ 3 linguri de iaurt natur + 1 lingurita de mustar si putin usturoi ras+ un praf de sare.
Cu sosul acesta amesteci legumele din lipie sau il poti manca cu ce vrei tu. (cu orez si legume, de exemplu).

La cina eu iti recomand
-O salata din broccoli sau conopida fiarta, morcov si piept de pui.
Toate fierte si taiate marunt, la care adaugi un praf de sare si piper.
Un ceai neindulcit

Bineinteles, tu le aranjezi dupa cum ti-e tie mai bine.
Important este sa nu mai mananci dupa ora 8 seara.
Sa-ti pui suficient in farfurie. Nici prea mult, dar nici prea putin.
Evita cat se poate zaharul rafinat, dulcurile nesanatoase, chipsurile si pufuletii.
2 felii de paine sunt de ajuns/ zi, indiferent cand doresti sa le mananci - la micul dejun, la pranz sau la cina.
Sucurile din comerti, pastele, mezelurile, produsele de panificatie.
Daca iti place dulcele poti opta pentru 3 bucatele de ciocolata neagra/zi, sau o bucata de orez expandat cu unt de arahide si putin gem, iaurt natur la care adaugi fructe si un varf de lingurita de miere.

+Bea apa
+ fa limonada neindulcita si bea in fiecare zi un pahar

Si miscarea e importanta

30 de minute in fiecare zi.
Poti sa faci niste miscari de dans pe muzica care iti place tie si bineinteles orice activitate in aer liber e buna.

Eu iti urez succes si sper sa reusesti treaba asta cu slabitul.

| AlexGrancea explică (pentru jasmin1rose):

Multumesc foarte mult. Am o intrebare, limonada neindulcita pe la ce ora imi recomanzi sa o beau?

| jasmin1rose a răspuns (pentru AlexGrancea):

In prima parte a zilei, pana in ora 5. Citricele nu prea te lasa sa dormi, asa ca e bine sa eviti a le bea sau manca seara. Iar somnul e si el foarte important in procesul de slabire.
Poti incerca si ceaiul de soc. Te va ajuta la detoxifierea organismului. O jumatate de ceasca rece din doua in doua zile timp de doua saptamani. Nu mai mult.

| AlbertDaniel a răspuns:

Consumi alcool? Chiar in cantitati mici este o cauză. Si fa multa miscare. Incerca sa inlocui carnea cu vegetalele.

| Adriangrande a răspuns:

Mananca tulpini de flori, bea apa cu lamaie, evita painea alba, fa miscare 30 minute pe zi, mananca cat mai light, evita grasimile, si nu mai stiu.Cat despre"Ma-m cam saturat sa ma strige copii "Gras"", ar trebui sa nu te intereseze ce zic ei, daca te simti tu bine in pielea ta, nu trebuie sa slabesti doar ca-ti zic niste rautaciosi