| Ionut8943 a întrebat:

Salut tuturor. De cateva zile am o problema, pana acum o saptamana. De 3-4 zile am observat ca la stres imi bate inima repede si ma simt ametit (o matusa, asistenta med. a spus ca am tahicardie) dar observ ca am mai multe stari pe zi ce trece: dureri de cap (parca ar fi o durere in creier, nu imi pot explica), nevralgii pectorale sau dureri intercostale. Nu stiu, stau in pat si ma iau toate, cap, inima, dureri pe langa omoplati si dureri intercostale. Cum am spus, mi-am dat seama ca am tahicardie. Am fost la consult acum o luna la spitalul marie qurie si mi-a descoperit ceva legat de suflul sistolic, ekg ok si radiografii la inima (nu le mai stiu complet numele), sa vada daca nu am ceva pe la inima si nu, nu am nimic iar dr. mi-a spus sa-mi controlez emotiile (da, ma sperii cand e ceva legat de asta). De acum 4 zile de cand am baut un pahar de cola ma simt asa. Nu stiu, ma doare si capul si ma inchid in casa si mi-e frica sa n'am ceva. Mi-e frica sa nu fac vreun infarct sau accident vascular cerebral desi nu indeplinesc toate conditiile. Deci toate simptomele pe care le am sunt:
- batai rapide ale inimii chiar si cand stau in pat;
- dureri de parca ar fi in creier si nu dureri normale de cap;
- angina pectorala si dureri in spatele inimii;
Acum intrebarea este ce as putea sa am, ce sa fac ca sa-mi treaca?
Incep sa ma simt din ce in ce mai rau si cred ca la un momentdat sun la 112 ca nu pot sta asa, tin sa precizez ca am 15 ani si sunt baiat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cevdet a răspuns:

Ma tem ca toate problemele tale sunt de ordin psihic. Da, pot da toate acele stari. Vorbeste cu medicul tau.

| Ionut8943 explică (pentru cevdet):

Am vorbit cu medicul iar el mi-a spus ca sunt doar tras de curent, de-aia aparand si durerile intercostale si ca nu exista nicio probabilitate sa fac infarct sau accident vascular cerebral. In orice caz, mersi de raspuns si cred cel mai probabil am avut nevoie de putina odihna si masaj cu crema relaxanta.

| cevdet a răspuns (pentru Ionut8943):

Nici de la curent, nici de la problemele psihice nu faci infarct. Simptomele seamana. Dar daca te-ai relaxat, e bine. Sanatate multa!