| Rina_2681 a întrebat:

Salut, vreau sa va intreb am cifo-scolioza toraca lombara, ce ma sfatuiti sa fac contra ei? multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In primul rand, trebuie sa ai un medic fizioterapeut care sa iti indice un set de exercitii pe care trebuie sa le faci zilnic si la care sa te duci la control lunar. daca nu faci zilnic exercitiile pentru spate si nu ai o pozitie corecta a coloanei pe to parcursul zilei, ai toate sansele sa nu-ti corectezi coloana.

mira
| mira a răspuns:

Nu iesi din cuvantul medicilor.Incerca sa ajungi la cei mai buni medici din tara. Ce varsta ai? De unde esti?

| alexutzu00791 a răspuns:

Oho...si eu aveam o data o tentativa de scolioza. Fa sport, mult sport, lasa calculatorul. Iubeste ti corpul si pe tine happy

| chupachups1234 a răspuns:

Eu am corsetul de o saptamana si ceva. Tu decare ai?

| addme a răspuns:

Gimnastica medicala. consulta un specialist.

| IooMar a răspuns:

Asculta medicul si fa ce iti recomanda si eu am aceasta problema, am purtat corset si am facut gimnastica medicala 2 ani, dar din pacate pentru mine a fost prea tarziu si acum trebuie sa ma operez. Dar o sa fie bine o sa vezi ca o sa te vindeci indiferent de ce vei face.Tot ce pot sa iti spun este sa fi puternica, sa ai incerdere in tine si sa te duci la doctor la Bucuresti, ti'l recomand pe dr. Mihai Jianu este un bun doctor eu la el ma operez.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muulta gimnastica.ambitie multa. daca ai probleme grave.cum ar fi dureri de coloana.sau coloana sa fie viZibil stramba. cel mai bine este sa te duci la doctor.eu m am dus la buc.si mi a recomdat corset.acum depinde cat de avansata este cifoZa/scolioZa.
iti Zic din proprie experienta sa faci tot posibilul sa nu avanseZe. du-te si fa kinetoterapie.si va fi cel mai bine pentru tine.eu nu am fost destul de ambitioasa si toata munca mea s-a dus pe apa sambetei.acum unica solutie la mine este operatia.
aaa si daca nu ai inca 18 ani este si mai bine.
te am pupat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o sa ajungi la buc eu am fost la foisorul de foc.la doctorul antonescu.este un doctor exceptional.nu primeste bani.decat flori sau bomboane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la spitalul Grigore Alexandrescu, la doctorul Mihai Jianu ( daca ai sub 18 ani ). Daca nu e foarte avansata, scapi doar cu kinetoterapie, poate corset.Depinde de gradul scoliozei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bina ca faci sport( inot, etc ), dar sa stii ca nu influenteaza scolioza.Ai grija sa porti corsetul cat trebuie, altfel n-are efect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul in care ai cifo-scolioza corsetul este inutil! Mergi la spitalul foisor din bucuresti la specialistul in chirurgia coloanei Traian Ursu, la Mihai Jianu am fost si eu cu acceasi problema si nu m-a operat, el nu opereaza decat cazuri usoare si nu au aparatura necesara.La cifo scolioza depinde si cate grade are eu am avut peste 100 se folosesc tije de titan Jianu foloseste tije din un aliaj care cu timpul se rup.foisor e singurul spital de ortopedie care se fac operatii de acest gen si toata echipa de acolo sunt niste profesionisti.Acolo este si primul medic din tara antonescu.

| Rina_2681 explică:

La medic ma duc regulat in zilele urmatoare imi fac corset. fac inot, masaj.ma duc la sala de fitness, fac gimnastica insa nu regulatsadam 17ani.

| colin a răspuns:

Primul pas este la un specialist ortoped. In functie de mai multi factori: virsta, evolutie etc se poate recomanda ce trebuie facut.