| catalynx a întrebat:

Salutare mentionez ca am o piatra pe rinichiul drept. Am auzit de metoda cu sucul de lamaie si vreau sa va intreb daca chiar functioneaza aceasta metoda.

Pentru dureri cam ce calmant tare credeti ca ar fi cel mai bun injectabil sau pastila. Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Daca intrebi de metode de elim, si analgezice asta ma duce cu gandul ca nu ai fost la medic, at de unde stii ca ai litiaza renala? apoi chiar daca ai, sunt necesare investigatii pentru a det dimensiunea calculilor, in unele cazuri cand calculii sunt sub 3-4 mm intr-adevar se prefera expulzarea lor pe cale naturala, dar acesta se insoteste cu administrarea de antispastice, ains si consum de lichide. iar daca calculii sunt mai mari, acestea pot cauza o serie de complicatii, asa ca in functie de compozitie, dim se hotaraste tratamentul corespunzator, in fine nu vad obiectiv cum lamaia te-ar ajuta, iar simpla admin de calmante nu rezolva problema

| catalynx explică (pentru 23partyboy):

Pai ca calmante ma refer pentru durere findca cand ma ia durerea ma ia brusc si e foarte sfasaitoare. Piatra am mai avut si am fost in evindenta medicilor nu esclud ca si acum sa fi facut una. La analize a iesit ca urinez cu sange maine am sa merg la un urolog sa imi dea verdictul clar. Intrebam de aceasta metoda cu sucul de lamaie findca m-am scarbit de pastile si nici nu mai pot sa iau asa multe ca dupa aia o sa am probleme cu ficatul.

| 23partyboy a răspuns (pentru catalynx):

Litiaza recidiveaza fie cand nu este tratata corect, fie cand nu este tratata deloc fie ai un regim de viata care favorizeaza aparitia calculilor...cand unul din acesti 3 factori apare, totul va fi degeaba..cu un tratament executat corect totul vei putea scapa de aceasta problema, pentru rezultate cat mai bune poti cere opinia la 2 doctori diferiti, tratarea litiazei cu suc de lamaie este cel putin nefolositoare, calculii netratati pot agrava situatia..desigur unele medicamente folosite timp indelungat au o toxicitate asupra ficatului, tocmai de asta trebuie sa urmezi o singura data un tratament corect si tintit, altfel iti vei perpetua problema