| Xerxess97 a întrebat:

Salutare si noroc. Am doua gantere de 10kg bucata.Fac in fiecare seara cate 100 de flexii.Din picioare ridicand pana la umar si din culcat.As vrea sa stiu cat va creste masa musculara si forta.Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaTrIx8378 a răspuns:

Masa musculara va creste cu timpul, mananca mult si sanatos, fructe, lactate, mananca ceea ce tine proteine, intereseaza-te si pe net despre asta, si in primul rand odihna, si nu supra-solicita muschii la aceeasi grupa in fiecare zi, muschii se fac in zilele cu odihna, atunci cand nu te antrenezi, masa creste.

| Xerxess97 explică (pentru MaTrIx8378):

Foarte interesant raspunsul.Multumesc

| MaTrIx8378 a răspuns (pentru Xerxess97):

Cu placere

11 răspunsuri:
| Q69 a răspuns:

Mai "castigat" esti daca faci flotari

| Xerxess97 explică (pentru Q69):

Fac si flotari.dar nu prea multe vreo 50 pe seara.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu va creste decat foarte putin cu antrenamentul ala.

Pentru muschi maxim 10 repetari, cand poti mai multe, maresti greutatea. Desigur, zile de odihna ( atunci cresc muschii ) + mancare.

Fara o alimentatie bogata in proteine faci degeaba exercitii, muschii NU CRESC doar cu exercitii.

| Xerxess97 explică (pentru Cosmin86):

Ce mancare cunosti sa fie bogata in proteine?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Si forta nu creste decat cu greutati care iti permit 1-3 repetari MAX pe serie, prin greutati de masa musculara (6-10 repetari) forta creste putin si in mult timp, si ajungi sa stagnezi la un moment dat. atunci e bine sa o dai pe forta 2-3 saptamani si sigur iesi din "pauza"; sau faci pauza de sala o saptamana sa lasi corpul sa se recupereze.
ma intreb ce faci cu 100 de repetari pe zi la biceps doar...bratele ca popeye si restul corpului drept ca o pancarda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Xerxess97):

Carne, peste, branza, oua, lactate.

Ai grija la grasimi, spre ex. la carne, nu consumi ciolan de porc, ci piept de pui, piept de curcan, muschi de vita, antricot de vita, etc.

Peste : sa fie oceanic ( macrou, somon, ton ).

| Xerxess97 explică (pentru Cosmin86):

Peste nu mananc. Care consum ocazional. Branza in fiecare zi, Ou de cateva ori pe saptamana

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nici macar aia nu faci cu 100 de repetari pe zi happy

Antrenamnetul meu actual lunar e ceva de genul : 1 sapt forta ( dar 4-5 repetari, 1-3 mi se pare prea periculos ), 2 sapt masa si 1 saptamana rezistenta. Deocamdata functioneaza happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Xerxess97):

"Peste nu mananc. Care consum ocazional.", atunci si muschii tai vor fi mediocrii happy