| daniela_7403 a întrebat:

stau cu un baietel de 2 ani si jumate, si ii curge nasul foarte tare, noaptea se infundeaza, a avut si febra, nu stiti ceva remedi naturale de turnat in nas?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Singura solutie este sa mergi la medicul de familie, pentru diiagnostic si tratament, trebuie sa fim foarte seriosi in luarea de decizii medicale.

| fabiola a răspuns:

Daca a avut febra fugi cu el la medic si iti va spune si de un ser efedrinat pentru varsta lui! Sanatate si nu pierde timpul cu leacuri!

auran
| auran a răspuns:

Serul fiziologic ajuta putin la desfundarea nasucului - 2 pic/nara
un supozitor cu paracetamol de 125mg si niste sosetele umezite cu otet si apa in picioruse...
si mergi la medic...bafta si sanatate

auran
| auran a răspuns:

Pentru nasuc mai este bun spray cu apa de mare de la farmacie (aproximativ 20 de lei)

| eni a răspuns:

Medicul pediatru stie cel mai bine.Noi dam sfaturi in stanga si in dreapta, dar cu sanatatea nu e de neglijat, mai ales la copii. Ce pot sa-ti spun? Pentru febra supozitoare algocalmin, si sunt siropuri, Sumetrolin, Nurofen, Ospen... dar neaparat dupa sfatul medicului.Nu amana! Sanatate!

regis
| regis a răspuns:

Peste noapte te poate ajuta Karvolul. Are un miros mentolat puternic, se picura putin pe pijamaua copilului si il ajuta sa respire mai usor cateva ore.