| Silent82 a întrebat:

Am o problema de ceva timp(6-7 ani) cu o unghie incarnata la picior si daca pana acum am suportato(cu greu, erau perioade in care abia mergeam de durere) acum m-am hotarat sa rezolv aceasta problema, dar nu stiu la ce doctor sa merg, am citit ca multi doctori smulg unghia cu totul si aceasta nu da cine stie ce rezultate, locuiesc in Craiova, asa ca daca ati avut asemenea probleme si stiti un doctor bun spuneti-mi si mie si daca se poate si cat costa?
P.S. Nu imi spuneti cat de de prost am fost ca am asteptat atata ca stiu deja. T_T

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| thalyslly a răspuns:

Eu m-am chinuit ani buni
nu se smulge unghia
la dermatolog am fost si a taiato si a cauterizato, a durut ca naiba si dupa cateva luni iar s-a infectat
asa ca am mers la chirurgie, unde cu anestezie locala(nu am simtit nimic) mia taiat drept a pus 2 fire si de 8 ani nu am mai avut probleme
eu zic sa mergi la spital la un chirurg

3 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Chirurgul te va ajuta dupa anestezie in prealabil.

| DDoctorita a răspuns:

Buna Silent82.

Daca unghia e incarnata, ar trebui taiata acea parte. Depinde cat de grav e. Oricum, nu iti face griji daca tio smulge, unghia la fel ca parul, creste la loc!

| Silent82 explică (pentru DDoctorita):

Am citit ca multor persoane li s-a intamplat doar sa se incarneze la loc dupa aceasta interventie. Si am inteles ca mai este variata in care sunt taiate lateralele unghiei si mai apoi omorata radacina in zona repectiva pentru a nu se mai incarna.