| Tsunade99 a întrebat:

Cum sa scap de apifobie(frica de albine)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bulin a răspuns:

Iti recomand sa consulti un psiholog deoarece daca lasi in voia timpului se va agrava.Se va cauta mai intii factorul declansator care a determinat frica irationala. Pacientul si terapeutul discuta despre frica nefondata, precum si despre moduri de a face fata simptomelor conditiei. Acest tip de terapie este de obicei foarte eficienta, cu o vasta majoritate de pacienti depasindu-si complet sau facind fata cu succes apifobiei. Unii terapeuti opteaza pentru folosirea terapiei cognitive comportamentale. In acest tip de tratament pacientul se intilneste cu terapeutul in sedinte sistematice si progresive, se confrunta cu sursa fricii in timp ce invata sa-si controleze reactiile mentale si fizice. Astfel pacientul devine obisnuit cu aceasta si va realiza ca frica sa initiala nu avea baza reala sau nu determina un pericol iminent.

2 răspunsuri:
| zhenkyn a răspuns:

Gandeste-te la miere happy

| andreiY a răspuns:

Roagate la albine