| king5151 a întrebat:

Stau pe scaun degeaba si ma ia foarte tare durerea de masea un minut, nu stiu cum sa explic, doarte foarte, foarte rau acel minut, din ce in ce mai tare, dupa trebuie sa ma ridic si sa stau in picioare ca sa imi treaca, de ce? S

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| timidu89 a răspuns:

Pune vata cu spirt sau tuica de aia tare big grin Sa stii ca nurofenul nu are efect imediat, dureaza juma de ora chiar mai bine. Mai omule, eu am avut o masea scoasa in bucati, si aveam niste dureri... dar cand luam pastile se linistea durerea, dupa care revenea. Acum nu stiu ce sa zic, in cazul tau poate nu prea are efect medicamentul.

14 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Mergi la spitalul de stomatologie la urgenta sa o scoata

| oglindasultanului a răspuns:

Circulatia sangelui afecteaza durerea, uneori trece daca pui ceva rece pe gat. Se intampla primavara, cand fata ta il intalneste pe Domnul Soare.

| timidu89 a răspuns:

Nurofen forte sau express forte sa nu te mai doara. Ca daca stii ca e praf te duci la urgenta si o scoti. Ca la stomatolog privat greu mai prinzi loc pana dupa Paste, sa nu zic ca nu ai sanse deloc.

| king5151 explică (pentru timidu89):

Imi este frica si sa ma culc ca ma ia iar nu stiu ce fac gresit de ma doare in halul acesta

| SharpEagle a răspuns (pentru king5151):

Te duci la farmacie non-stop si-ti iei calmante pentru masea. Stiu farmacistii ce sa-ti dea. Si maine o scoti.
Ce crezi ca ai putea sa faci acum? Vreo minune, ceva voodoo? Nu merge...

| timidu89 a răspuns (pentru king5151):

Daca nu ai ce am zis te duci la farmacie si ceri ce ar fi mai bun de durere de masea. Ca de te ia durerea... o sa fie o noapte alba si lunga. Am patit si eu sa ma doara, nu am vazut noaptea trecuta. Cu pastila macar se linisteste 3-4 ore, dar fara sa iei nimic te tortureaza durerea si nu inchizi un ochi.

| king5151 explică (pentru timidu89):

Am luat o pastila, am incercat sa ma pun in pat, 2 minute maxim si ma apasa iar extrem de rau, nu stiu ce fac gresit, nu pot sta jos de loc, de 2 or3 ma invart incontinuu doar asa nu ma doare

| SharpEagle a răspuns (pentru king5151):

Abracadabra, maseaua nu te va mai durea!
Gata? Cum e? A trecut?
Nu merge vrajeala, ah?
Eh, atunci du-te de scoate-o...

| SharpEagle a răspuns:

Ai o nevroza, probabil. Care te ia pe nepusa masa.
Sau durerea iti este declansata la un tic verbal, ori al limbii, depinde cum o misti, sau cum iti tii capul, poate strangi din dintii, tii mana sub barbie, d-astea. Posibil sa-ti se manifeste si atunci cand iti creste/scade tensiunea, iar cand te ridici sa se modifice si tensiunea, poate ai chiar o infectie.
Dar la un dentist de ce nu mergi?

| king5151 explică:

Am incercat sa pun un servetel rupt la masea cat sa adorm si nu ma mai doare asa tare dar imi este ca il inghitlaughing) ce spuneti

| king5151 explică (pentru timidu89):

Am vrut sa fac sa se simta mai putin puternice socurile astea bagand partea cu maseaua adanc in perna... am reusit cateva minute, pana sa le simt iar, crezi ca daca reusesc sa adorm ma pot trezi din somn aceste socuri?

| timidu89 a răspuns (pentru king5151):

Normal ca te trezesc durerile de orice tip sunt. Cum mai ești? Ai reușit sa dormi cât de cât?

| king5151 explică (pentru timidu89):

Dalaughing am pus aseara niste spirt si cred ca a amortit, cred ca am deranjat o aseara ca am baut un suc foarte rece, mersi de ajutor

| timidu89 a răspuns (pentru king5151):

Recele nu stiu daca e indicat la durerea de dinti big grin Si gata hocus-pocus nu te mai doare deloc? Vezi doar sa nu iti faca probleme duminica-luni, ca in restul zilelor cred ca gasesti stomatologi care lucreaza. Daca e cariata nu sta asa, ca o sa ajungi sa plangi mai tarziu.

| timidu89 a răspuns (pentru king5151):

Pune vata cu spirt sau tuica de aia tare big grin Sa stii ca nurofenul nu are efect imediat, dureaza juma de ora chiar mai bine. Mai omule, eu am avut o masea scoasa in bucati, si aveam niste dureri... dar cand luam pastile se linistea durerea, dupa care revenea. Acum nu stiu ce sa zic, in cazul tau poate nu prea are efect medicamentul.