| anonim_4396 a întrebat:

Se spune ca este bine sa bei 2 litri de apa pe zi, dar la un moment dat de la un consum asa de mare de apa, nu pot aparea si efecte negative?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Efectele negative nu apar daca ai rinichii sanatosi. Iar 2 litri e un minim absolut, poti consuma atat de putin daca ai sub 70 de kilograme, nu faci pic de efort si nu esti expus la temperaturi mai mari de 22 de grade. Daca nu respecti indicatiile de mai sus, trebuie sa consumi ceva ai multe lichide. Probleme iti poti face daca ai nevoie de peste 5 litri de lichid pe zi in absenta efortului si a caldurii

| andrei47 a răspuns (pentru Brigaela):

Am citit pe net ca excesul dilueaza sarea din organism dar ma gandesc ca numai la un consum mult mai mare.

| Brigaela a răspuns (pentru andrei47):

Daca depasesti 10 litri pe zi si bei apa desalinizata (distilata).

| jeek0 a răspuns (pentru andrei47):

Excesul.dar 2 l e normal. peste se considera exces

6 răspunsuri:
| Gekkō a răspuns:

Nu vor apărea efecte negative de la apă. Apa nu are nici o calorie măcar.
E foarte bine dacă poţi bea 2 litrii de apă pe zi. Te şi hidratezi.

| ѕмιℓєє a răspuns:

Nu are efecte negative, singura problemă este că ai nevoie de multe ori la toaletă laughing.

| ale153 a răspuns:

Nu pot aparea efecte negative de la consulmul de 2 l de apa pe zi... happy