| anonim_4396 a întrebat:

Simt ca innebunesc...
deci ma doare in gat dar foarte tare (ca niciodata ) nu pot sa mananc nene! nu pot sa beau apa sau ceai... azi lipsesc si de la scoala si cred ca si maine! abia pot vorbii ma doare cu tot cu urechi. si inghititul asta... straight face

doctorii pe care le-am luat:
parasinus 1/2 (sambata)
1/2 (duminica dimineata)
panadol comprimate 2( duminica )
nurofen forte [febra 38.0 azi noapte la 2 ] 1 pastila,[acum am 36 cu 4.]
si azi mama mi-a zis:
dupa ce mananc 1 panadol comprimate
pe la 3 un nurofen forte
si pe la 7-8 o pastila panadol

e bine tot ce am luat?
sincer numai pot cu durerea asta, (ps: ieri am baut 2 ceaiuri fierbinti cu lamaie ) DEGEABAA! angry(((
Nici macar o amelioalare mai rau ma doare de la inghititurile astea.
In schimb ieri si parca si acum ma mananca locul deci se vindeca,, dar cand?! sad
nu va mai spun ca atunci cand sug sau mai rau trebuie sa inghit pastila stau sa ma gandesc 15 minute cum sa o iau ca sa nu ma doara! straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Stai putin, mama ti-a "prescris" ce medicamente sa iei, este cumva medic? Normal este sa te vada medicul de familie, poate iti da si ceva analize de facut, apoi iti prescrie el ce tratament sa iei. Poate ai un microb (streptococ) si iti trebuie sa urmezi un tratament cu antibiotice (foarte strict), altfel nu scapi de microb nici dupa ce trece durerea in gat. Si daca nu faci un tratament corespunzator, microbul asta poate sa-ti afecteze sanatatea in viitor, sa faci reumatism, sa-ti slabeasca inima si alte organe, sa faci otita si altele. Ar trebui ca medicul sa te trimita sa faci exudat faringian, sa vada daca nu ai microbul respectiv.
Apropo de tratament, ceaiul nu se bea niciodata fierbinte, iti opareste mucoasa si in loc sa amelioreze simptomele ti le agraveaza, in loc de asta sa bei ceaiul atat de cald incat sa nu arda, bine indulcit cu miere. In loc de diverse medicamente de supt ai putea incerca cu propolis, care este un antiseptic natural, si gargara cu saramura (calda).

| mgtow a răspuns:

Daca te mananca se vindeca daca trece o saptamana si tratamentul nu da rezultat medicul ori iti da alta reteta ori te opereazawinking

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Zenithf ţi-a spus foarte bine.
Ceea ce ai tu poate fi destul de probabil (mai ales că nu a cedat până acum) faringită streptococică de tip A.
Având în vedere că eu am mai avut o dată acum 5 ani, acum două zile, când mi-a debutat din nou, am ştiut precis ce am şi ce tratament trebuie' să iau.
Tu, pe de altă parte, TREBUIE să te duci la medicul de familie şi, eventual, să-ţi dea trimitere la analize primare pentru infecţii.
În caz de streptococ, pe lângă tratamentul antibiotic destul de strict pe care-l vei urma, după o vreme va trebui să faci şi antibiotice injectabile (Moldamin "intra-fund"), deloc plăcute dar care te ţin departe de probleme o perioadă. La mine "o perioadă" = 5 ani.
Spor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@camionagiul
aolo? ma opereaza?

silviu178@
sunt fetitabatting eyelashes
si normal ca beau ceai fierbinte doar nu o sa bag 4 cuburi de gheata intr-o cana si fac un ceai il mai bag si la congelator!?

incurajari crying(((?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zenithf:
am mers la doctor, acum am venit. mi-a dat antibiotic, ospen 1000 una la 12 ore. mi-a zis ca ma gatul fff rosu. deci numaii poot de durere. mi-a zis ca imi va trece, si mi-a mai zis sa iau tantum verde, le-am laut pe amandoua. Tantumul nu am putut sa-l sug (ma rupeaa) am luat ospenul.

straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai si eu caut asa ceva da nu stiu ce sa fac

| Diana_6039 a răspuns:

Buna sunt niste pastile Trachisan. Si eu am patit ca tine si mi-o trecut cand am luat pastilele alea trachisan.Bafata!

| คℓεxą a răspuns:

Ia Tantum verde o sa iti treaca durerea de gat. e foarte bun.
sa te faci bine
te pup:*

| blackboss a răspuns:

Saracu de tine!
Eu sunt un baiat de 11 ani si iti propun sa continui tratamentul dat!
Dar iti propun sa nu mai bei ceai!
Doar daca e fierbinte!

| alinacr9 a răspuns:

Cea mai mare greseala facuta de toata lumea este aceea cu ceaiul fierbinte, ceaiul nu se bea fierbinte, se bea caldut...si da mergi la medicul de familie.

| Ionutz_Radu_1994 a răspuns:

O sa sune nebunesc ce zic da e bine daca te iei dupa mine cumpara o înghetat pune-o sa se topeasca 10 min dupa aia manco da forte lent si pe mine ma durea rau gatul dar mi-a trecut dupa inghetata