| alexxx123z a întrebat:

Sunt constipat. De 3 zile pur si simplu nu pot face treaba mare. Am luat pastile, ceaiuri, laxative..etc dar degeaba. Simt in stomac cum sta totul si ma doare tare. Insa nu pot sa elimin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

La urgență! Altfel poți ajunge cu salvarea a spital!

| alexxx123z explică (pentru romeo78):

La urgență ce imi face mai exact? Si e dureros?

| romeo78 a răspuns (pentru alexxx123z):

Analize medicale, perfuzii și laxative mai puternice! În funcție de analize, probabil ecografie vor decide mai departe! Dar, nu mai sta acasă!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă te duci la spital (serviciul de urgență), s-ar putea să îți facă clisma evacuatorie. N-am auzit să fie un procedeu dureros. Așa că, n-ai de ce să îți faci griji. Insa, daca te duci la urgență, trebuie să 'mimezi' dureri insuportabile, in caz contrar, iti arată ușa si te trimit la medicul de familie. Medicii de gardă preiau doar cazurile grave.
Oricum, e mai bine să te tratezi/ să previi, decât să ajungi (Doamne ferește!) la ocluzie intestinală (ștrangularea colonului).
Există o multime de laxative naturale, dar NU e recomandat să devii dependent de ele. E bun si Dulcolax (știu că se adminsitrează doua tablete odată/seara, inainte de culcare), există supozitoare cu glicerină etc. Dacă intrebi la farmacie, s-ar putea sa iti recomande si Irigator Clismă (dar tb să citesti inainte instructiunile de utilizare). Il cumperi, daca stii ca vei avea nevoie de așa ceva.
Dar nu sta așa, găsește solutii pentru sănătatea ta. Fiindca constipatia creste riscul cancerului de colon. Mănâncă in fiecare seara cîte un măr crud. Renunță la sucurile acidulate (Coca Cola, Fanta etc), bea multe lichide (apă plată, ceaiuri)
Sau:
"Imediat ce te trezesti, pe stomacul gol, bea o cana de apa calda in care ai diluat o lingurita de miere si zeama de la jumatate de lamaie. Acest amestec este un remediu minunat impotriva constipatiei, deoarece faciliteaza tranzitul intestinal, stimuleaza productia de mucus intestinal si hidrateaza colonul."

Răspuns utilizator avertizat
| gaby5995 a răspuns:

Maaaaa, da' deștept ești tu.
Tu așa ai rezolvat?

| Andreea11andreea a răspuns:

Aceste probleme pot fi rezolvate cu ajutorul doctorului, daca este chiar așa cum spui înseamnă ca s-ar putea sa fie ceva grav.