| kizo a întrebat:

Sunt fumător dar nu de mult timp. Aproximativ 7 luni. Am vrut să mă las și din senin o început să mă ia o tusă seacă iar după câteva zile o început să îmi treacă și acum am o tusă seacă și îmi este nasul înfundat ( in timpul asta am mai fumat doar o țigară pe zi ). Ce mi se intampla. Sunt îngrijorat. Ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| незнакомкa123 a răspuns:

Salut, ar fi bine sa lesi fumatul, tusa este de la plamii si e foarte rau sunt multe boli in cazul dat. Lasal cit nu-i tirziu ai grija de sanatatea ta.

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

In cel mai rau caz o sa crapi, stai calm. Trebuia sa te gindesti la posibilele consecinte inainte sa te apuci de prosteala asta. Trage o fuga la doctor.

| untu a răspuns:

Incearca FUMOAROSEPT de la farmacie spcial pentru tusea seaca si uscata de la fumatori!

| Porcusorul a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai. Daca esti tanar, sub 18 ani, plamanii tai sunt foarte sensibili la orice substante chimice. In cel mai fericit caz te paste o viroza respiratorie normala, in zilele urmatoare urmand ca tusea sa devina productiva. Insa in cel mai rau caz te-ai pricopsit cu bronsita cronica sau cu astm bronsic; acesta din urma explica si nasul infundat pe baza exacerbarii reactiilor la alergeni. Linisteste-te sa fii sigur ca nu e pe baza de anxietate si vezi spre ce evolueaza tusea in urmatoarea saptamana.

| kizo explică (pentru Porcusorul):

Am uitat sa spun că nu tușesc tot timpul. Cel mai des cad depun efort. Și atunci când tușesc doar simt nevoia sa elimin ceva și gata. Un fel de scoarță