| Foxyyyyyyyyy a întrebat:

TPU cum pot scapa de durerea de amigdale, febra si durerile de ca in cateva ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În general, ar TREBUI să mergi la medic pentru un consult şi pentru aţi prescrie un tratament.

Apoi, tu vrei un efect foarte RAPID, ceea ce nu e sigur că vei obţine, depinde de gravitatea simptomelor...

Pentru asta poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti )
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi ) sau Propolis C.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Am uitat de celelalte adjuvante pentru durerea de gât :

* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.