| Justmeandmysmile a întrebat:

TPU, va rog am nevoie de ajutor.Eu sunt mai plinuta si vara asta mi-am propus sa slabesc. Dar am o problema...pe coapse lla spate si in lateral am vergeturi si am inceput sa fac si pe solduri si sunt complet complexata, mai ales ca am doar 15 ani sad. Stiu ca nu pot scapa de ele dar nici nu stiu cum sa le "tin in frau". Eu ma ingras usor si slabesc greu si daca slabesc mi-e frica sa nu fac vergeturi multe si prin locuri nedorite.Cum sa fac sa le evit cand slabesc si cum pot sa le mai ameliorez pe cele prezente, care sunt vizibile?(P. S. daca ma bronzez vara se vad mai rau?, fiindca eu vara ma bronzez usor)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| D0zzz a răspuns:

Nu-ti face probleme. Stiu, pare foarte usor sa te ingrasi si foarte greu sa slabesti. Daca vrei sa slabesti, eu te sfatuiesc sa o faci natural, fara cure de slabire pentru ca te poti imbolnavi. Mananca multe fructe si legume, sunt de sezon si mai ales vara, organismul are nevoie de ele. Practica un sport, cum ar fi baschetul (te inalta si te dezvolta frumos), aerobic (slabesti destul de repede si elimini toxinele prin transpiratie, mai abundenta), volei, innot, scoala-te dimineata si fa cateva ture de alergare in jurul blocului, dar incepe cu alergare usoara si termina cu alergare mai rapida. Daca obosesti, nu te opri, mergi. Nu uita sa bei foarte multa apa, elimina toxinele, e indicat sa bei 2 litri pe zi.
Cat despre bronzat, nu vor fi mai vizibile vergeturile. Incetul cu incetul vor disparea. E absolut normal daca iti raman cateva. Nu iti face griji, oricum esti inca in crestere si te formezi, vei slabi si de la sine, ti-o spun din proprie experienta.
Si inca ceva, evita grasimile si dulciurile. Mananca, dar foarte foarte putin. Multa sanatate iti doresc!

3 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Lola are dreptate nu trebuie sa slabesti brusc, sa faci sport si vergeturile care au aparut recent, adica aproximativ in ultimele 6 luni si nu sunt inca albe, doar rozalii pot sa dispara daca folosesti crema potrivita. Eu am folosit aceste creme in perioada de sarcina si mi-au disparut toate vergeturile aparute. http://aloeveraforever.ro/......ng-lotion, http://aloeveraforever.ro/produse/ingrijirea-pielii/forever-alpha-e-factor

| Isabellaღ a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.Numai ciudat ii ca eu daca ma bronzez mi se mai acopera:-|.Eu la fel mi-am propus sa slabesc si am salbit putin de cand a inceput vacanta.Cel mai important ii sa faci mult sport, eu cel mai mult sar coarda pentru ca cand sari coarda iti folosesti toti muschii din corp si slabesti mult.Eu mai fac si abdomene cat pot de multe...cam 100 in fiecare seara si coarda o sar cam 10 min pe zi.La mine merge sper sa mearga si la tinehappy.Iar cu vergeturile ii mai nasol...ca nu prea ai ce sa le faci, ele se mai duc cu timpul insa nu de tot.Important ii sa nu mai faci.Eu si asa am multe si arata nasol si nu am ce facesadam incercat creme de piele si alte prodeuse dar nimic, insa am zis eu cand ma bornzez se mai acoperathinking Si cel mai important daca vrei sa ti o dieta sa nu fie chiar asa de stricta, mai ales ca ai 15 ani si esti in crestre(si eu tot 15 amlaughingdeci mai mult sport si nu te infometa prea mult. Sper sa meargahappySucces. te pup:*

| VIDEODEK a răspuns:

La farmacie gasesti tot felul deproduse pentru vergeturi, inceaca.