| MeetTheMonster a întrebat:

Umflarea ganglioniilor de la gat, pot bloca circulatia sangelui la cap? se poate muri din asta?laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, in limfoame si leucemii, precum si in metastazele de cancer pulmonar sau tiroidian. Se comprima venele (jugularele sau ramurile lor) si staza cerebrala duce la edem si deces. Nu e nimic de ras in asta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Slim, tu nu ai dat aceste date, ai pus o intrebare teoretoca la care ti-am raspuns. Era evident, cred, ca te refereai la niste ganglioni mariti foarte mult, care sa poata comprima vasele mari cervicale depasindu-le presiunea.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Stiu ca a avut o colega in iarna, a stat 2-3 saptamani in spital cica...

| MeetTheMonster explică:

Brigaela, boliile pe care le-ai enumerat nu le am, pentru toate acestea, ganglionii ar fi trebuit sa fie tari si nu erau mobili, mi sau umflat la gat vreo 3 in stanga si 2 in dreapta

| M_3091 a răspuns:

Ganglionii au rol imunitar, se umfla atunci cand elibereaza anticorpi sa lupte impotriva infectiei etc, daca te referi strict la ganglioni nu cred ca e posibil sa se umfle atat de tare incat sa poti murii, insa nu sunt nici de neglijat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.dar ganglionii se umfla atunci cand racesti destul de rau