| Superior a întrebat:

Un prieten a facut clisma cu apa calduta de la chivueta cand facea baie deoarece era f constipat. Ideea e ca,sunt curios daca acest lucru poate afecta. Nu am vorbit cu el ca ar fi putut fi periculos,insa azi s-a simtit perfect, fara dureri sau ceva. E ceva pericol pentru el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e absolut deloc periculos. Clismele se fac cu apa de la chiuveta, pana la urma, anusul si rectul nu sunt sterile, si la spital tot asa se face. Ce toxine sa contina apa de la chiuveta? Atatea milioane de oameni o beau zilnic si nu patesc nimic

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic, am facut si eu inaintea unei operatii.

| dannyel86 a răspuns:

O clisma facuta corect nu are cum sa afecteze. Din contra, aduce numai beneficii.
Apa folosita trebuie sa fie la temperatura corpului (nici rece, nici cald-fierbinte).
Clisma nu se face des, intrucat poate afecta flora intestinala.

| Superior explică (pentru dannyel86):

A facut-o cu apa de la chiuveta din cada, apa aia poate contine ceva toxine care sa-i dauneze?

| dannyel86 a răspuns (pentru Superior):

E in regula. Trebuie doar sa aiba grija la temperatura apei si la cantitatea de apa pe care o introduce in organism.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu e nici un pericol.