| anonim_4396 a întrebat:

Un psihoterapeut are si el competenta sa stabileasca sigur daca un client are sau nu OCD, sau diagnosticul legat de aceasta tulburare este stabilit doar de psihiatru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Pisholog psihoterapeut= vrăjitor

Îl dai in judecată ceri comisie de psihiatri sa faca expertiză
Si ceri despăgubire pentru antepronunțare
Si calomie
Si stresurile pe care ti-le-a adus pentru ca psihologul nu are voie sa puna el diagnostice

Ca sa se invete toti psihologii din românia minte si sa nu se mai creadă că ar fi ei cineva si că ar putea ei sa dea voie oamenilor sa isi cumpere armament
Permis port armă

Cine sunt ei sa poata sa știe daca ala e nebun sau nu

Asa ca le nai desființezi din aroganță

Cum sa poata spune un psiholog dacă un om are gânduri criminale

Până la urmă doar un psihiatru ar putea împreună cu colaborare cu neurochirurgi
Prin implantarea unor electrozi in creier care sa fie monitorizați mai multi ani
Ar putea da un diagnostic pe baza a ceva real concret măsurabil
Nu pe vorbe
Vrăjitorie

| MotoBlitz a răspuns:

Psihoterapeutul rezolvă problema, psihiatrul o depistează. Deci, teoretic un psihoterapeut nu poate să stabilească aceasta problemă. Numai bine!