| dani919 a întrebat:

Va rog ajutati-ma!

Am miopie -1 la amandoi, cand citesc dupa 2 -3 secunde incep sa vad in ceata si scrisul se dubleaza sau cand ma uit la telefon.
Trebuie sa imi misc ochii ca sa dispara dar dupa 2-3 secunde incepe iar, intrebare mea este trebuie sa port ochelari tot timpul si cand citesc chestia asta mi se intampla si cand ma uit de departe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ochelarii trebuie sa le porti intreaga zi, asa cum a prescris medicul.
Intre timp lasa-te de citit si scris mult pe telefon (care-ti mananca vederea) pana ce trebuie sa porti ochelarii!

| doctorandus a răspuns:

Si eu am miopie si citesc fara ochelari. Am in jur de -2, ceea ce inseamna ochi optimi pentru citit. In principiu, un om care vede bine departe fara ochelari ar avea nevoie de +2 ca sa citeasca. -2+2=0.

Deci daca nu poti citi bine fara ochelari, cred ca vei avea nevoie de ochelari de citit, banuiesc cu +1.

Poti scoate la imprimanta http://www.voordeeloptiek.nl/downloads/Leesglassterkte.pdf (imprimi la proportia 100% si privesti foaia de la 35 cm, fara ochelari).

| Panamax a răspuns:

Daca nu-i porti in 2-3 ani ani o sa ai nevoie de -3.
Ochelarii sunt permanenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miopia iti scade vederea doar de departe de aproape vezi perfect deci trebuie sa porti ochelari doar cand conduci, te uiti la televizor etc.
Nu stiu de ce ti se intampla asta, du-te la oculist.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Se pare ca nu ai doar miopie. Cata vreme nu vezi prea bin departe, va trebui sa ii porti atat cand citesti cat si in restul zilei.

| vlurp a răspuns:

Chestia e ca nu esti miop, miopia e cand nu vezi la departare. dar daca ai boala cand nu vezi la apropiere trebuie sa tii ochelarii mereu cand citesti!

| dani919 explică (pentru vlurp):

Asta mi se intampla si cand port ochelari crezi ca daca o sa-i port tot timpul chiar cand trebuie sa lucrez la apropiere cand citesc etc. Va disparea problema asta sau?

| doctorandus a răspuns (pentru dani919):

Dupa cum am spus, s-ar putea sa fie nevoie sa porti ochelari de citit, dar cu +1 sau ceva asemanator.