| justgabriela a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati.Nu mai inteleg nimic. In luna octombrie mi-a venit menstruatia pe data de 18, la 48 de zile intarziere... bineinteles ca mi-am facut griji ca sunt insarcinata asa ca nu am facut unul, ci doua teste unul inainte sa imi vina menstruatia, iar unul chiar in ultima zi de menstruatie,negative Tin sa spun ca menstrautia a durat 4, 5 zile dar nu a fost foarte abundenta. De asemenea, nu am avut nici simptome inainte de aceasta menstruatie, organismul meu s-a comportat ciudat. Apoi, de la finalizarea acestei menstruatii au inceput starile de rau, durere in partea dreapta in viatra de zi cu zi dar si in timpul actului sexual. Toata perioada de dupa am baut ceai de cretisoara, pentru a mi-l regla iar menstrautia mi-a venit fix la 28 de zile cu simtpome mult mai accentuate. Cu toate acestea, mi-a curs doua zile, jumatate de zi pauza apoi inca 2 zile, insa a fost tot mai slab cantitativ dar de aceeasi culoare, visiniu. Aici intervine problema mea; in ultima zi de menstruatie(20 nov.) am inceput sa resimt o sensibilitate la sfarcuri( doar la sfarcuri, sanii nu sunt mariti, ma dor si ei uneori dar nu constant), care se mentine pana in ziua de azi, iar starea de rau o am inca dinainte sa imi vina menstruatia in luna octombrie. Oricum pe 22 am refacut test de sarcina, negativ si de data aceasta. Am tot amanat mersul la doctor de frica, iar saptamana asta chiar nu pot merge. Sunt ipohondra, ma gandesc la ce e rau va rog frumos sa ma ajutati cu un sfa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai menstre neregulate, nu te ingrijesti deloc, iti neglijezi starea de sanatate si e normal ca problemele sa se agraveze. Nu ai o boala grava, dar ti-ai agravat-o de buna-voie. Se trateaza, mai greu acum dupa atatea tergiversari, dar nu e nici un capat de lume. Nu mai bea ceaiuri dupa ureche, pot fi foarte toxice (nu neaparat cel de cretisoara, dar maine poimaine auzi ca matraguna este utila si in loc sa mergi la medic iei o doza buna de matraguna).
Ginecologul te va ajuta cu siguranta si atata timp cat respecti cu sfintenie indicatiile lui si mergi la el ori de cate ori ai o problema, totul va fi bine.
Consulta si un psiholog, refuzul consultatiilor mdicale de frica de boala poate duce la complicatii severe si imbraca chiar aspect de comportament suicidal.

| thalyslly a răspuns:

Probabil ai racit la ovare
e posibil
dar cel mai bine este sa mergi la medic cat mai repede poti pana atunci bea ceai de galbeneze

| Alcyon a răspuns:

Mergi neaparat la un medic. Nu e normal sa ai dureri in timpul contactului sexual. Asta e un semnal ca ceva e in neregula cu tine. Lasa frica, du-te si te trateaza.

| Danysan a răspuns:

Poti sa ai o sarcina (sa-ti spun mai precis poti sa ai Menstruatie peste asta.Din ce descrii tu observ ca ai o Menstruatie neregulata dar la tine deja e grava treba. daca ai facut acele teste asta nu inseaman ca esti oki -oricand e loc de indoieli. Daca sti ca ai avut contact sexual neprotejat atunci ar trebui sa mergi sa te vada un medic specialist.Din cate am vazut si crede-ma ca am vazut multe.Dereglarea grava a Menstruatiei poate sa fie de la o Raceala netratata -dovada find si culoarea. Poti sa ai o infectie puternica interna care ti-a dat peste cap Organismu.Acum desii nu as vrea sa iti spun asta, nu vreau sa te mint dar se stie ca Menstra de culoare visinie e specifica unei Sarcini la care se adauga si durereile care le ai plus cele de la nivelulu sanilor.Printr-e colegii mei se afla si doctori care stiu foarte bine cum sta treaba cu asta dar si pentru mine e destul de clar ca nu e oki.Mergi la un Medic.Nu mai sta si calmeaza-te ca nu e asa de grav inca.Trebuie sa te gandesti ca acele teste au iesit naspa si sa te bazezi pe asta daca le-ai facut si corect! Daca starea asta mai tine mergi la un medic -O Menstruatie dereglata poata duce la urmari grave si nu vrei asta!

| justgabriela explică (pentru Danysan):

Nu am avut contacte sexuale neprotejate...

| Danysan a răspuns (pentru justgabriela):

Oki -atunci ai o infectie mergi la medic sa iei un tratament -ce stai ca nu e oki!

| ingerinaripat a răspuns:

Du-te la medic!

| AlexandraPink a răspuns:

Mergi la medic, poate fi o problema mai grava happy