| Allexssander a întrebat:

Va salut! e adevarat ca daca te lasi de fumat ai sanse sa te ingrasi?(am citit, nu te ingrasi pentru ca nu mai fumezi ci pentru ca inlocuiesti tigarea cu mancarealaughing ).Am 24 de ani,inaltime 1, 75 si 60 de kg. Vreau sa ma ingras, ori ajung la 200 de kg intr-un an ori ajung scheletlaughing). Serios,din cei care v-ati lasat de fumat, v-ati ingrasat apoi? dau 10 funde pentru cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Fiecare organism raspunde in mod diferit,in cazul tatalui meu cand s-a lasat de fumat s-a ingrasat, dar nu este la fel la toata lumea, oricum ar fi, merita sa renunti la tigari din multe alte motive pe care le stii si tu, nu trebuie sa ti le reamintesc

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Da, e adevarat ca de la fumat slabesti, asa ca banuiesc ca si inversul este valabil.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adry05):

Nu e adevarat, sunt mituri. Mai documenteaza-te

| diesel94 a răspuns:

Cunosc foarte multi care s-au lasat de fumat si s-au ingrasat.M-as lasa si eu ca sa ma pot ingrasa dar n-am ambitie si cred ca o sa incep sa bag ExtremePower ca e foarte bun.

| dracu14 a răspuns:

Nu e adevarat, varul meu de cand s-a lasat de fumat si pana acum tot 100 kg are

| kitten95 a răspuns:

Nu si sanse sa te ingrasi, sigur te ingrasi!

| JohnSimon1983 a răspuns:

Salut.

Eu nu am fumat nici o data si am 30 de ani. Sotia mea in schimb da, la fel si fratele meu. E adevarat ca daca te lasi de fumat incepi sa pui pe tine kg. Explicatia e urmatoarea: daca te lasi de fumat dintr-o data, ceea ce nu-ti recomand, atunci corpul se agita fiindca nu mai primeste "acel drog" nicotina care inhiba unele functii ale organismului si mai ales al hipotalamusului care e responsabil cu senzatia de foame sau de saturare. Atunci cand fumezi si de cele mai multe ori cand fumai, senzatia de foame este inhibata, dar nu total. De aceea cand te lasi dintr-o data tot iti vine sa mananci intr-una fiindca corpul trebuie sa compenseze cumva. Personal iti recomand sa te lasi de fumat daca chiar vrei treptat, adica 1 pachet la 3, apoi la 4, la 5 zile, la 6 si tot asa pana cand nu o sa mai simti nevoia sa fumezi. Iar cu mancatu trebuie sa ai grija un pic cum, ce si de unde mananci si cand. Daca vrei informatii utile acceseaza websitul meu lumeaplantelor.info si vei gasi niste sfaturi practice. Sper sa te ajute acest raspuns.

| viorelmmv a răspuns:

Asta-i prima parte, fumatul iti reduce pofta de mancare si lasandu-te de fumat ai tot timpul o senzatie de foame, dar o poti inlocui cu mai multa miscare si scapi de kg in pluswinking

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Daca te lasi de fumat ai sanse sa traiesti mai mult, prietenul/prietena ta nu se va mai saruta cu o scrumiera si in plus vei face o ecomoie substantiala de bani.

Acum serios vorbind, actiunea de lasat de fumat nu ingrasa, dar atunci cand te lasi de fumat (in prima luna mai ales) ti-e mai foame ca de obicei (tutunul taie pofta de mancare) si risti sa te trezesti cu mana in cutia de bomboane mai des decat ti-ai dori.

Dar sincer vorbind, intre a te lasa de fumat si a te ingrasa 2-3 kile (pe care le poti da jos ulterior relativ usor), as alege sa ma las de fumat.

| Allexssander explică:

Daca ma las de fumat, mai bag si 2 galeti de proteine si carbohidrati, cred ca ori mierlesc ori o sa devin obez.eu va multumesc pentru raspunsuri, v-as da la toti cate o funda.